Lilled, mis õitsevad läbi suve
![Sundaville (Foto: Karin Kaljuläte)](https://images.delfi.ee/media-api-image-cropper/v1/3610bbe0-b8e5-11eb-a43e-c39d2a6aaf33.jpg?noup&w=1200&h=711)
Usun, et üle nelja aasta peetava laulupeo järel on Eestimaal tähtsuselt järgmine sündmus kevadlaadad. Kirg õitsva ilu järele kehutab turgudele-laatadele nii tõsiseid aiapidajaid kui ka rõdukasti-põllumehi. Ja nad saavad, mida tahavad.
Rõõm lillede üle kestab seni, kuni kõrvetav päike või laussajud on kevadel soetatud lemmikud ära räsinud. Aga südasuvisel lilletühjal turul noomitakse küsijat: "Kus te kevadel olite?"
Nurmiko Västi aiandi agronoom Külli Volt arvab, et see suvi tuleb teisiti. Sest neilgi on uusi taimi, mida tasub soetada just kesksuvel.
Sundaville - pirtsakas südasuve soojalemb
Sundaville märtsi alguses istutatud taimed hoiavad kuu lõpus oma õiteilu veel kiivalt endale. Kirju nupu seest ilmub kas tulipunane või roosa
kellukas (vasakpoolsel pildil).
Agronoomil on ette näidata ka kahe- ja kolmeaastane taim (ülal paremal). Mõlemad on põimunud ümber iseenda varte ja tugikeppide. Teist taime tema lähedusse ei ole soovitatav paigutada - haarab selle kohe enda embusse.
Hoolimata sellisest kollektiivsustundest on sundaville ise pirtsakas. Et tema päriskodu on Iisraelis, soovib ta eelkõige sooja. Seepärast võiks ta meie kliimas oma õiteilu näidata pigem toas või terrassil. Nii siin kui seal tahab ta joogiks vihmavett. Kuid soojalemb ei karda niivõrd kuivust, kui ülekastmist.
Kuigi sundaville on mitmeaastane taim, meil ta väljas talvituda ei taha. Küll on teada, et Saksamaa soojemas kliimas ta seda teeb, kui on korralikult kinni kaetud.
Talvel sundaville puhkab, ka toas tahab ta sel ajal jahedust, 5-6 kraadi on meelepärane. Edukalt talvitunud, hakkab taim mai lõpus õitsema. Juunis ja juulis on tema õied eriti külluslikud.
Paraku meelitavad kaunid õied ligi ka soovimatuid külalisi - täisid. Seepärast soovitab Külli Volt sundavillet suve ajal nii taimekaitsevahendiga pritsida kui ka veega piserdada.
Õhuline piimalill - kaunis kaaslane
Õhuline piimalill (Euphorbia hypericifolia, ülal) on samuti terve suve õitseja. Mida aeg südasuve ja sügise poole, seda suuremaks valge õiepahmakas kosub.
Kaunitar on eriti lepliku loomuga, kasvades hästi nii päikese käes kui poolvarjus. Päris varjus jääb ta õite poolest natuke kesisemaks.
Meie tujukasse kliimasse sobib ta ülihästi, taludes nii kuiva kui kuuma, tuult kui vihma. Kasvab õues peenral, amplis ja isegi toas päikeseküllasel aknalaual.
Kuigi õhuline piimalill on ka ise kaunis, sätitakse teda sageli pelargoonide, petuuniate ning teiste värviliste taimede kaaslaseks. Nii nagu kipslille, võib teda kasutada ka lillekimbu seadmisel. Eelis kipslille ees on kindlasti see, et teda saab toaski kasvatada.
Petuuniad - ajatu klassika
Ka vana hea petuunia pakub üllatusi. Aiandirahva üheks lemmikuks on kujunenud erkpunane ‘Forest fire'. Kuid selles sordirühmas on ka rikkalikus gammas teisi värve, samuti lummavad petuunia topeltõielised sordid.
Külaskäik Västi aiandisse mõjus veenvalt: õiteilu jätkub terveks suveks, oska vaid valida.