Mida niiskemalt ja värskemana lehed hunnikusse saavad, seda paremini need lagunevad. Lehekihtide vahele pange puutuhka, võite lisada ka mulda. Hunnik peaks olema umbes 2 meetri laiune, et lagunemisprotsessid kulgeksid tõhusalt. Niiskuse ja soojuse hoidmiseks katke kuhi mullaga.
NB! Tamme- ja pöögilehed lagunevad väga aeglaselt, need kompostige eraldi hunnikus.
2. Murule hea väetis
Murult on mugav lehti koguda niidukiga, millel on kogur. Kui teil on multšeriga niiduk, jätke külgluuk lahti. Lehehake paiskub siis mitme meetri kaugusele ühtlaselt laiali. Vihm, vihmaussid ja putukad muudavad lehesodi mõne päevaga olematuks. Kuna lehepuru muudab mulla happeliseks, soodustades sambla levikut, puistake murule puutuhka vm lubiainet.
3. Väärtuslik multš
Riisuge lehed puude ja põõsaste alla ning püsilillede peale multšiks. Puistake juurde puutuhka, sest haigustekitajad ei talu leeliselist ja neutraalset keskkonda. Sellise katte alla koguneb palju vihmausse ning lehemass laguneb kiiremini huumusrikkaks kompostiks. Et tuul lehti algul ära ei viiks, pange nende peale veidi liiva. Kui kasutate sellist lehemultši, pole muid väetisi vajagi!
4. Lihtne viis mulla parandamiseks
Kokku riisutud puulehed laotage kompostihunnikusse, selle puudumisel peenramaale ja kaevake sisse. Need lagunevad kiiresti, rikastades mulda taimetoitainete ja huumusega ning muutes pinnase kobedamaks. Eriti tasub seda moodust kasutada raske savimulla parandamisel.
5. Parim talvekate
Külmaõrnadele taimedele peenral ja kasvuhoones pole paremat külmakaitset, kui on kuivad lehed. Kasutage ära vihmata päevad nende kogumiseks! Hiirte tõrjeks pange lehtede vahele mürkhõrgutisi. Peenral katke lehed vettpidava katusega, et nad läbi ei vettiks. Õhk peab aga ligi pääsema, muidu hakkavad levima seenhaigused.
6. Soe tekk sibullilledele
Paks lehevaip kulub ära ka hilissügisel istutatud tulbisibulatele. Sooja teki all saavad nad jätkata juurdumist. Kevadel lükake talvekate varakult laiali, muidu takistab see maapinna sulamist.
7. Abiks kompostrile