Efektne toataim käändnoliina ehk elevandijalg sobib hajameelsele lillesõbrale
Toataimede kastmist unustavale lillesõbrale sobib kasvatamiseks mõni noliina perekonna esindajatest. Lillepoodides müüakse enamasti käändnoliinat ehk käändbokarnat (Nolina recurvata sün Beaucarnea recurvata).
Kuna noliina (Nolina) perekonna umbes 20 liiki pärinevad poolkõrbelistelt aladelt (USA lõunapiirkonnad ja Mehhiko), siis on nad kasvutingimuste suhtes üsna vähenõudlikud.
Käändnoliina huvitav ja efektne välimus on talle mitmes keeles andnud nii mõnedki toredad nimed, nagu pudelipuu (soome k Pullojukka), käändbokarna, elevandijalg (sks Elefantenfuß) ja ponisabapalm (ik Ponytail palm).
Sobivad kasvutingimused
Kuigi suhteliselt aeglase kasvuga käändnoliina saavutab oma tõeliselt uhke väljanägemise alles vanemas eas, on taim oma kodarikuna tüve tippu kinnituvate pikkade kitsaste käänduvate lehtedega armas pilgupüüdja ka noorelt.
Kui noor taim on vaid paarkümne sentimeetri kõrgune, siis vanemad taimed võivad kasvada kuni meetri kõrguseks (vabas looduses isegi kuni 10 m kõrguseks). Lisaks toredale tüve tipus asetsevale lehekodarikule on huvitav ka käändnoliina tüvi, mis altpoolt, mullapinna lähedalt on jämenenud ja meenutab, nagu ka saksakeelne nimi viitab, elevandi jalga.
Taim talub hästi päikselist, kuiva ja kuuma (kuni +30°C) kasvukohta lõunapoolsel aknalaual või selle lähedal (vanemaks saades ei pruugi ta aknalauale hästi ära mahtuda). Talvel, kui napib valgust, peaks kasvukoht olema pigem jahe (mitte alla +10°C). Soojas ja vähese valgusega kasvukohas muutuvad kenad pikad lehed nõrgaks ja heleroheliseks.
Kevad-suvisel ajal kastke taime korralikult ja regulaarselt, kuid mullal laske kastmiste vahepeal ära kuivada. Talvel kastke harvem ja vähendage ka kastmisvee hulka. Vältige ülekastmist. Kevad-suvel väetage harva, umbes kord kuus, talvel aga üldse mitte.
Ümberistutamine ja kahjurid
Ümber istutage taim varakevadel, 2-3 aasta tagant ja vaid veidi tüve alumisest osast suuremasse potti. Paksenenud tüve alumist osa ärge mulda istutage, see peaks ikka mullapinnale jääma. Istutusmuld olgu vett hästi läbilaskev ja pigem toitainetevaene, hästi sobib kaktustele ja sukulentidele mõeldud muld.
Taimele võivad liiga teha mitmed kahjurid, nagu vill- ja kilptäid, punased kedriklestad ning ripslased. Kodukassile on aga taime rohelised lehed suisa maiuspalaks.
Efektse ja vähenõudliku taimena sobib käändnoliina kasvatamiseks kuivades ja päiksepaistelistes ruumides nii kontoris kui kodus.