Must-kärbsenäpp, tihased (rasvatihane, põhjatihane, sootihane) ning varblased vajavad väiksemat: põhi 80–120 mm, sein 120–250 mm, lennuava 25–35 mm.

Järgnevalt kirjeldame, kuidas ehitada tihase pesakast, mis sobib ka teistele väikestele lindudele. Selle põhja suurus on 100 x 100 mm, seinte kõrgus 150–250 mm, lennuava suurus 30 mm.

Milline materjal

Võib kasutada nii lehtpuud kui ka okaspuud (vaadake, et vaiguseid kohti poleks). Puidu paksus peaks olema vähemalt 20 mm. Pesakasti sisse jääv pind peab olema kare, väljapoole jääv pind võib olla sile. Soovitatav on kasutada nn tollist materjali (25 mm).

Materjali kogus

- 25 x 150mm lauda – 0,7 m (lisage lõikamisvaru).

- 25 x 100mm lauda – 0,6 m (lisada lõikamisvaru).

- 3,5 x 40 naelu või kruvisid – 20 tk.

- Ülesriputamiseks kruvisid, naelu või traati.

Kuidas ehitada

Lõigake puitmaterjal mõõtude järgi parajateks tükkideks. Jälgige, et seinad saaksid ühepikkused. Ühele lauale lõigake või puurige sisse ava. Lennuava võib olla ka kandiline, ava võib asuda ka täiesti katuse all.

Pesakasti kokkupanekul paigaldage materjal aastarõnga kaarega väljapoole. Põhi pange seinte vahele ja katus seinte peale. Katuse peale on mõistlik paigaldada ruberoid.

Kinnitage pesakasti osad omavahel naelte või kruvidega.

Kuidas paigaldada

Pesakast kinnitage tugevasti, et tuul ei saaks seda kõigutada, päevase päikese eest varju. Lennuava olgu hommikupäikese poole. Kast asetage loodi või väikese kaldega ettepoole.

Hoone külge paigaldage pesakast vähemalt kolme meetri kõrgusele. Metsas võib pesakasti panna käeulatuse kõrgusele soovitatavalt kuuse külge. Kuusk kaitseb pesa halva ilma eest.