Selleks et kasvaks lopsakas ja mahlaka ebavarrega taim, peab muld olema hästi viljakas, niiske ning sügavalt haritud. Kuna porrulauk kasutab hästi orgaanilist väetist, võib taimed – erinevalt söögisibulast ja küüslaugust – istutada ka sügisel sõnnikut saanud maale.

Eelviljadest sobivad peaaegu kõik köögiviljad peale sibulate (harilik sibul, talisibul, rindeline sibul jt) ja laukude (murulauk, küüslauk, longus lauk jt), et vältida ühiste haiguste levikut. Porrulauk ise on hea eelvili mulla suhtes nõudlikumatele köögiviljadele, nagu aedsalat, samuti üheaastastele maitsetaimedele.

Sügisel andke maale põhiväetised, kevadel võite istutusvagudesse lisada komposti. Porrulauk võib rahuldavalt kasvada ka poolvarjus. Sobiv kasvutemperatuur on 20–27°.

Porrulauk on külmakindlam kui harilik sibul. Ta elab üle 5–7° külma, talisordid isegi kuni –15°.

MÄRTSI LÕPUS KÜLVAMA

Pika kasvuaja (150–200 päeva) tõttu tuleb taimed ette kasvatada. Mina külvan seemne kasti märtsi lõpus. Tõusmed ilmuvad 10–15 päevaga.

Et külv tärkaks kiiremini ja ühtlasemalt, leotan seemneid eelnevalt umbes ööpäeva. Külvan hõredalt, et hiljem ei oleks vaja pikeerida. Tiheda külvi korral tuleb taimehakatised ümber istutada kasti või kilerulli. Kuni tärkamiseni hoian külvi soojas (25°), pärast tuleb istikutele kasuks jahedam keskkond: päeval 18–20° ja öösel 10–12°.

Avamaale istutan taimed mai lõpus, kui neil on 4–5 lehte ja korralik juurestik. Vahekauguseks jätan sõltuvalt sordist 15–20 cm. Istutamisel kärbin nii juuri kui lehti umbes kolmandiku võrra pikkusest. Istiku panen 1–2 cm sügavamale, kui taimed olid ettekasvatamise ajal.

Pärast istutamist kastan hoolsalt, et soodustada kiiremat juurdumist. Soovitan istutada madalate vagude (10–15 cm) põhja, siis on pärast kergem mullata. Muldamine on vajalik selleks, et ebavars kasvaks pikemaks ja pleekuks. Pika ebavarrega sortide puhul pole see töö vajalik. Muldama hakake siis, kui ebavars on umbes 1 cm jämedune.

Kasvuaegsel hooldamisel on oluline hoida muld kobedana, tõrjuda umbrohtu ja anda pealtväetist. Esimese kahe kuu jooksul kosutage taimi vähemalt 3–4 korda, andes täismineraalväetist (0,3% lahusena) vaheldumisi orgaanilisega, milleks kasutage lahjendatud virtsa (1 : 8) või linnusõnnikuleotist (1 : 20). Häid tulemusi olen saanud ka nõgeseleotisega (1 : 10). Porrulauk vajab pealtväetist veel augustiski, sest siis toimub intensiivne ebavarre moodustamine.

Kahjustajaid on porrulaugul vähe, tüli võivad teha sibulakärbes ja sibula-ebajahukaste.

Tervet artiklit loe ajakirja Maakodu märtsi numbrist, kus on juttu porrulaugu kasulikkusest ja säilitamisest.