Teine sõnajalg ripub mul aga ahjuküttega toas akna ees (aken idas). Seal on sama lugu, et sügiseks on taim ilus ja lopsakas, kevadeks on temast järgi jäänud aga samuti niru taimeke. Kastan taas korra nädalas ning väetan 1-2 korda korda kuus. Vahepeal kastan isegi munakoore leotusveega. Lehed aga kuivavad ja langevad. Taimi istutan ringi paari-kolme aasta tagant, vastavalt sellele, kuidas taim on kasvanud.

Keskküttega ruumis on taimel palju õhujuuri, ahjuküttega ruumis need praktiliselt aga puuduvad. Millest võib see tingitud olla?

Vastab Tartu Ülikooli Botaanikaaia aednik Sten Mander -

Te küll pole täpsustanud, mis liiki sõnajalagadega tegemist on, kuid õhujuured viitavad meil kodudes laialt levinud kõrgele nefroleebile. Kuna meie talved on pikad ning isegi varjulembestele nefroleepidele jääb valgusest vajaka, tuleks neile leida võimalikult valge kasvukoht.

Põhjapoolne aken sobib neile hästi, kuid kui taim on paigutatud kõrge kapi otsa, jääb hajutatud valguse hulgast, mis taimeni jõuab, kindlasti väheks (seda eriti talvekuudel). Väetmine tuleb kasuks vaid siis, kui kõik teised tingimused taime kasvuks on optimaalsed, soovituslikult kasvuperioodil (kevadel ja suvel) ning sedagi vedelväetise puhul korra kuus.

Lihtsam on segada istutussubstraati aianduspoodides pakutavaid pikatoimelisi väetisegraanuleid (Osmocote'i kaubamärk on üks levinumaid). Sealt omastab taim just vastavalt kasvule vajaliku koguse toiteelemente ning üleväetamine on praktiliselt välistatud.

Kui valgustingimusi ei ole võimalik parandada, siis oleks kindlasti parem leida taimedele mõni jahedam ruum (15-18C) ning lasta neil talvel puhata. Sel ajal võib ka kastmist vähendada, kuid mitte lasta juurepallil läbi kuivada.

Munakoore leotusveega kastmine paremal juhul ei mõjuta Teie taimede kasvu. Kui seda teha liiga tihti võib tulemus olla isegi negatiivne, kuna munakoorte reaktsioon on aluseline ning nad on pigem heaks kaltsiumi- ja vähesel määral ka kaaliumiallikaks. Kõrge nefroleep eelistab aga kergelt happelist mulda ning seetõttu võiks neid pigem kasta vihma/lumesula veega.

Ahjuküttega ruumides on tavaliselt kõrgem õhuniiskus ning see sobib nefroleepidele hästi. See võib ka olla põhjus, miks üks taim ajab massiliselt õhujuuri ning teine mitte. Õhujuurte ülesandeks on muuhulgas ka õhuniiskuse omastamine ja kuna keskküttega ruumides on õhuniiskus oluliselt madalam, on selleks tööks vaja suuremal hulgal õhujuuri.

Loe teisi küsimusi ja vastuseid sõnajalgade kohta Aialehe foorumist.