Üldiselt tuleb arvestada, et küüned peavad mulda saama 1–1,5 kuud enne püsivate külmade saabumist, siis saavad need korralikult juurduda, kuid ei jõua veel tärgata. Kui panete taliküüslaugu maha liiga vara, mil õhk ja muld on veel soojad, võivad küüned hakata pealseid kasvatama.

Meie kliimas küüslauk seemneid ei moodusta, paljundada saab teda küüntega või õisikus kasvanud vegetatiivsete varresibulate ehk sigisibulatega.

Mida suuremad küüned maha panna, seda suurema saagi saab. Väikestest küüntest ja varresibulatest areneb esimesel aastal jagunemata sibul, mis uuesti maha istutades annab teisel aastal juba korraliku saagi.

Kuidas istutada

Küüned tuleb liitsibulast eraldada võimalikult enne mahapanekut, kuna üksik eraldatud küüs kuivab kiiresti ega säilita kuigi kaua elujõudu.

Istutustihedus sõltub küünte suurusest ja mõjutab kasvavate küüslaukude suurust. Suuremate küünte vahele jätke 8–12 cm, väiksematele 5–7 cm. Tihedamalt istutades kasvavad väiksemad küüslaugud.

Sobiva vahega istutades on taimedel ruumi kasvada ja haigused ei saa nii kergesti levida. Eriti oluline on see vihmasel suvel.

Sobiv istutussügavus on 5–6 cm. Küüs vajutage mulda nii, et teravik jääb ülespoole.

Kuigi küüslaugu idu trügib mullas valguse poole ka siis, kui küüs on külili või terav ots allapoole, kasvavad sel juhul kõverad taimed.

Väiksemapinnalisel tootmisel võib küüslaugud istutada 3–5 realisse peenrasse, jättes ridade vahele 15–25 cm ja taimede vahele 10–15 cm.

Kuigi küüslauk on suhteliselt külmakindel kultuur, võiks peenra pärast istutamist katta 3–5 cm paksuselt turba, komposti, kõdusõnniku või õlgedega. Selline kate kulub ära siis, kui talvel tuleb kõvem külm, aga maa on paljas.

Ka talvelooriga katmine hoiab maapinna temperatuuri paari kraadi võrra kõrgemana. Korraliku lumikatte puhul ei ole aga küüslaugul talvitumisega probleeme. Kasvukohaks valige küüslaugule päikesepaisteline ja viljaka mullaga paik.

Järgige külvikorda

Küüslauk ei talu, kui ta peab kasvama sealsamas kus eelmiselgi aastal. Samasse kohta võib küüslauku istutada alles 4–5 aasta pärast. Teda ei maksa panna ka sinna, kus vahetult enne kasvasid laugu (Allium) perekonna teised liigid (sibulad, laugud). See aitab vältida ka nakatumist haigustesse.

Kõige paremini sobib küüslaugule koht, kus enne kasvas varajane pea- ja lillkapsas, kurk, kõrvits vmm, mis sai orgaanilist väetist.

Sügisel maha pandud taliküüslaugu küüntest moodustub järgmiseks sügiseks liitsibul, mille küüned kinnituvad sibulakannale ja mida katab ühine kuivsoomus.

Taliküüslauk on suurema saagikusega kui küüslaugu teine vorm ehk suviküüslauk, mis pannakse maha kevadel. Taliküüslauk säilib hoidlas ületalve halvasti, suviküüslauk säilib hästi, kuid on väiksema saagikusega.

Kui istutate sügisel taliküüslauku, on kevadel varakult aiast võtta rohelisi vitamiinirikkaid pealseid.


Allikas: maamajandusteabe internetiportaal www.pikk.ee