Kuulub ta koos jõulutähe (e kauni piimalille) ja kolmekandilise piimalillega piimalille perekonda. See tähendab seda, et ka tema eritab mürgist ja ärritusnähte põhjustavat piimmahla. Lisaks mürgisele piimmahlale on taimel teinegi relv, tema peened varred on kaetud pikkade teravate asteldega. Seega tasuks taimega ümberkäimisel olla eriti ettevaatlik ning kasutada kindaid. Väikelastega ja lemmikloomadega peredesse pole antud taim just parim valik.

Taime vars on peenike ja hästi harunev, kaetud pikkade asteldega. Väikesed lehed on piklikovaalsed ja säravrohelised. Heades kasvutingimustes püsivad nad taimel kogu aasta. Suurepärase kontrasti moodustavad ereroheliste lehtede taustal kleepuvatel raagudel säravpunaste (ka roosade, valgete) kõrglehtedega väikesed õied, mis ilmuvad võrse tippudes lehekaenaldes. Õisi jagub aastaringselt, eriti rohkelt aga varakevadest sügiseni.

Kuna tegu on sukulentse taimega, on tema kasvatamine võrdlemisi lihtne.

Eelistab kasvada soojas, väga valges ja päikselises kasvukohas. Seega on talle kasvuks ideaalne lõunakülge avanev aknalaud, ent üsna hästi sobib ida- või läänesuunda avanev asukoht. Väheses valguses venib välja, õitseb kasinalt või üldse mitte.

Kuna särav piimalill on soojalembene, siis talvine temperatuur ei tohiks langeda oluliselt alla +15° C. Tavalisel toatemperatuuril tunnevad nad end hästi.

Aktiivsel kasvuperioodil, eriti siis, kui taim õitseb, kasta veidi rikkalikumalt. Vältida mullapalli läbivettimist, liigniiskus hukutab taime. Kastmiskordade vahel lasta mullapinnal veidi kuivada. Kui mõni kastmiskord jääb vahele ja mullapall liigselt kuivab, ei hukuta see veel taime. Liigsele kuivusele reageerib ta vaid lehtede langetamisega. Kui mullas jagub taas piisavalt niiskust, kasvatab taim uued lehed. Talvel kasta võrdlemisi tagasihoidlikult.

Kasvuperioodil väetada vähe, sobib kaktustele ja sukulentsetele taimedele mõeldud väetis. Talvel üldse mitte väetada.

Ümberistutamist võtta ette 2-3 aasta tagant, parim aeg on kevadel märts-aprill. Kuna särava piimalille juurekava pole teab mis suur, siis istutuspott võiks olla pigem väiksem kui suurem. Istutamiseks sobib toitaineterikas ja vett hästi läbilaskev liivasegune muld.

Kui kasv väljub kontrolli alt ja taim muutub liiga suureks võib taime terava noa või kääridega tagasi kõigata.

Paljundada saab pistikutega. Piimmahla eritumise peatamiseks kasta pistikud leigesse vette. Seejärel kuivatada ööpäeva-kahe vältel ning panna juurduma niiskesse liiva või kaktustele mõeldud mulda.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid