Kõndisime mööda tolmavat teed üle lauge künkaharja, mida palistasid üksikud suverohelised kreeka pähklipuud. Helekollased maisipõllud olid veel suuresti koristamata. Koorisime tõlviku lahti, lootuses maisi süüa. Mõistagi olid oranžid terad kivikõvaks kuivanud. Tjah, see Ungari kliima - pole mingeid viljakuivateid vaja ehitada, loodus saab kuivatamise tööga ise suurepäraselt hakkama.

Vaade künkalt üle metsaste kauguste meenutas mõneti pilti Meremäelt Setumaal. Kuid põhjakaaares vinetasid Balatoni äärsed mäed. Õhk virvendas korrakski üles soojenenult maisipõllu kohal ja tol hetkel ma tundsin: see on SEE UNGARI HETK, millest ma enne reisi ja kogu reisi vältel unistanud olin. Midagi ungarlikumat olnuks raske soovida. Pluss lisaboonuseks maisiridade taga haljendavad kastanisalud.

Nood kastanisalud olid väga kaunid. Ühest küljest meenutasid nad Lääne-Eesti tammepuisniite. Samas, ehk küll kastan on tamme sugulane, tundub ta sootuks erinev. Isegi nende Iharosberényi tünjate masajate puude olekus oli mingit mittetammelikku graatsiat. Ribisooneline tume koor viis mõtted pärnadele. Siiski on kastan eeskätt ikka ainult kastan. Kõige oma olemuse, kõigi piklike sakiliste lehtede ja teravate ogapallidega.

Nood viimased on tõeliselt ohtlikud nõelapommid. Alatasa kopsatas kuskil mõni taoline murule. Sestap ei julgenud me telki vanade kastanite alla panna (äkki laguneb pommirünnakus räbalaks ära!) ja leidsime ühe kännuvõsust uuenenud isendi, kel võra viljadest juba tühi. Loomulikult tuli telgialune ülihoolikalt puhastada.

Esimene kastanisaak oli juba koristatud ja lõkkeasemed näitasid, kus siilkestad tuleroaks läinud. Kuid madalaks pügatud murul vedeles ohtralt uusi vilju. Need ogapallid on ikka väga karmid - sandaalide tallad said astumisel murdunud nõeltest karedaks kui liivapaber. Muidu nii suurepärane puu, miks tal küll need ogad nõnda vihased peavad olema.

Riskisime ühe eriti laiuva harulise kastani alla istet võtta, et einestada ja veini trimbata. Sametmurul õitses tillukesi punalillasid nelke. Samas kõrval leidus aga niitmata, võsastuv riba. Tolle taga taas hooldatud kastanirida. Tundub, et need kastanimaad on omanike vahel ära jagatud väga kitsaste ribadena. Umbes nagu kunagi olid Eestis külaelanike vahel jagatud kõik põllumaad.

Loojuv päike kuldas veel kastanite latvu ja viimased pasknäärid kriiskasid seal nagu papagoid. Edelasse kulges haneparv. Haned lähevad, hallad taga. Ka Edela-Ungaris näikse nonda. Taskuraadio tabas juba Horvaatia ja Serbia jaamade kaeblikke eurodisko laule. Oh, see Balkan - siinsamas ta tinglikult pihta hakkaski. Vaid kümmekond miili jäi Horvaatia piirini. Kuid meie teekond lõppes just selles paigas, Iharosberényi kastanisaludes. Taamal mõisapargi puudemerest sirutusid üles seedri ja mammutipuude ladvad.

Uus hommik tervitas kibeda külmaga. Vist üsna erakordsed hallad Ungari kohta? Oli ju kõigest 18. oktoober. Kuid kastanipuud ei teinud külmast väljagi. Tundus kui kestaks nende külluslik lehelopsakus aastaringselt.

Enne lahkumist noppisime murult veidi kastaneid kaasa. Kodus küpsetamiseks ja mõistagi ka mulda torkamiseks. Kui juba Lätis kannavad kastanipuud vilja, siis miks ei peaks nad tulevikus seda tegema ka meie saartel. Küllap pole lihtsalt piisavalt katsetatud.