* Üks võimalus on taime paljundada puhma jagamise teel, eeldusel, et taim on jagamiseks piisavalt suur. Jagamiseks on sobivaim aeg varakevad. Taim võetakse potist välja ning puhastatakse juured mullast, seejärel juured pestakse toaleige voolava vee all (midagi ei juhtu kui pesemisetapp vahele jätta). Ettevalmistatud taim jagatakse 2-3 osaks, vajadusel kasutatakse osade eraldamiseks teravat nuga. Iga eraldatud osa istutatakse eraldi potti. Pott valida suure juurekava tõttu pigem sügavam. Istutusmuld võiks olla vett hästiläbilaskev ja toitaineterikas, hästi sobib näiteks komposti-liivasegu. Et muld potis liigselt läbi ei vettiks, tuleks potipõhja asetada nt kergkruusast drenaažikiht. 

* Teine võimalus on tups-rohtliiliat paljundada õievartele kasvavate tütartaimede abil. Taimed võib eraldada õievarrelt niipea kui nad on piisavalt suured ja neil on tekkinud väikesed juurekesed. Kuid midagi ei juhtu, kui kasutatakse paljundusmaterjalina emataime küljes olevaid lopsakamaid eksemplare. Eraldatud taimed võib asetada juurdumiseks vette ning mulda istutatakse nad alles siis, kui juured on 3-5 cm pikkused. Kuid taimehakatised võib istutada ka kohe niiske liivaseguse mullaga täidetud, umbes 6-7 cm läbimõõduga potti. 

Uued, kasvamapandud taimed asetada sooja ja valgesse kohta, kuid eemale küttekehadest ja kõrvetavast kevadpäikesest. Juurdumise ajal hoida muld niiske, vältida mullapalli läbivettimist ja taime kuivale jätmist.

Kui taim on kasvanud nii suureks, et juured potipõhja alt välja hakkavad paistma, on aeg taim ümber istutada. Nüüd valida uus pott eelmisest umbes 2-3 cm suurem.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid