Järgnevalt mõned minu tähelepanekud avamaakurkide kasvatamisest seemnete kasvukohale külvamise teel.

* Et vältida mulla väsimust, haiguseid ja kahjureid võtan igal aastal kasutusse uue maatüki. Samal kohal kasvatan kurke alles kolme aasta möödudes. Kurgipeenar asub kerge lõunakallakuga aia päikselisemas, soojemas ja tuulevaiksemas kohas.

* Maa ettevalmistamine algab juba sügisel, mil uus peenramaa saab läbi kaevatud, puhastatud suurematest kividest ning mitmeaastaste umbrohtude juurtest. Kaevamise käigus lisan mullaviljakuse parandamiseks veidikene sügisväetist. Maa jätan konarlikuks ega rehitse.

* Kevadel, aprilli teises pooles (täpsem aeg sõltub konkreetse aasta ilmaoludest ja ajalistest võimalustest) kaevan hargiga maa veelkord läbi, kaevamise käigus saab peenramaa ka kevadväetist. Seejärel tasandan rehaga ja jätan soojenema.

* Umbes 1-2 nädalat enne eeldatavat seemnekülvamist kaevan peenra keskele labidalehe kuni pooleteiselaiuse süvendi, kuhu mahub umbes vaksapaksune kiht poollagunenud hobusesõnnikut. Viimase kastan peale kerget kinnitallamist märjaks. Seejärel valan meetri kohta umbes ämbritäis sõelutud kompostimulda ning teen peenra lõplikult valmis. Peenra katan kattelooriga, see hoiab niiskust ja aitab peenral soojeneda. Valmispeenra laus on umbes 70 cm.

* Kui maapind on käega katsudes mõnusalt soe vean peenra keskele vaokese ning külvan seemned 10-15 cm vahedega. Olenevalt seemne hulgast pakis külvan neid ühe või kahekaupa. Külvatud seemned katan sõelutud kompostimullaga ning patsutan kergelt käega kinni. Kompostimuld hoiab sooja ja niiskust, on toitaineterikas ning ei paaku, seega on noortel kurgitaimedel kerge end mullast läbi suruda.

* Kurgiseemnete valimisel kindlat eelistust ei ole, kasvatanud olen nt sorte `Mirabelle` F1, `Amour` F1, `Rhensk Druv`, `Wilma` F1, `Adam` F1, `Concerto` F1, jpt.

* Kui külv on mullaga kaetud katan kogu peenra kahekordse kattelooriga. Loori hoian peal kogu idanemisaja vältel ning eemaldan alles siis, kui hakkavad paistma esimesed pärislehed. Vajadusel kastan peenart päikese käes soojenenud veega.

* Kui loor on eemaldatud paigutan peenrale kiletunneli, mis jääb sinna sügiseni. Vastavalt ilmaoludele saab kile kurkidele peale panna ja sealt ära võtta. Öökülma ohu korral läheb taimede kaitseks kilele lisaks ka katteloor. On olnud ka sooje suvesid (nt eelmine, 2011 aasta suvi), kus kiletunnelit ega loori pole üldse vaja läinud.

* Kui kurkidel on moodustunud esimesed pärislehed, näpistan kahekaupa külvatud seemneist tärganud taimedest ühe, nõrgema, ära. Kui mõnes kohas pole seemned idanenud jätan kõrval mõlemad tärganud kurgid kasvama ning suunan nad teineteisest lahku ja tühimiku suunas. Suve jooksul ma kurke enam ei väeta, küll aga tuleb esimeses pooles peenart aeg-ajalt rohida ning mulda kergelt kobestada. Suve teisel poolel katavad kurgid peenra täielikult ja rohida pole enam tarvidust. Ja loomulikult tuleb kogu suve jooksul kurgipeenrat hoolega kasta.

* Et kurgitaimed mööda aeda omapead uitama ei läheks, suunan neid tagasi peenrasse, vajadusel näpistan latvu. Kui kurgid kasvavad liiga tihedaks, olen mõne haru välja lõiganud. Eemaldanud olen ka kolletunud lehed. Augustikuu niiskete ja jahedate ööde vastu kaitsen taimi taaas pealepandud kilega.

* Kurgipeenralt saab esimesi kurke umbes jaanipäevapaiku ning jagub kuni septembri esimeste nädalateni. Konkreetne saagi algus ja lõpp sõltuvad loomulikult antud aasta ilmastikust.

* Kirjanduse andmeil soovitatakse kurkide jt köögiviljade nagu tomat, basiilik, kapsas ja sibul läheduses kasvatada kummelit – soodustavat kasvu ja parandavat maitset. On minugi kurgipeenra vahetus läheduses kummelipeenar. Kas see kooskasvatuse soovitus ka tõele vastab, ei oska öelda aga siiani pole kurkide kasvu ja maitseomaduste üle olnud küll põhjust nuriseda.