Kalanhoede kuni poolteisesajaliikmeline perekond on botaaniliselt siiani peensusteni läbi töötamata. Asja muudab keeruliseks see, et sugukonna esindajad kasvavad laial alal kogu Vanas Maailmas ning mitmed liigid on välimuselt üpris varieeruvad. Ühisel meelel ei olda isegi selles, kas kõik kalanhoed ikkagi on kalanhoed. Näiteks vaidlevad taimeteadlased siiani, kas eraldada mõned liigid omaette perekonda Bryophyllum.

Just sellesse kalanhoerühma kuuluvad ka sulgjas ja Daigremonti kalanhoe (Kalanchoe pinnata ja Kalanhoe diagremontiana). Need kaks on esmapilgul küllalt sarnased, kuid kindlasti pole tegu sama liigiga.

Esmalt sarnasustest. Mõlemad liigid on kuni meetri kõrgused, rohtsed ja harunemata või vähe harunenud varrega püsikud. Noorte taimede lehed on piklikud ning saagja serva ja teravneva tipuga. Ka õisikute asetus on mõlemal liigil sarnane, need on tipmised.

Erinevused algavad aga juba taimede üldilmest. Daigremonti kalanhoe on alati lihakam ning oma kasvukujult kompaktsem ja tugevam. Sulgjas kalanhoe on küll veidi kõrgema kasvuga, kuid vähem sukulentne ning kasvulaadilt õrnem.

Daigremonti kalanhoel on alati lihtlehed, need on teravatipulised, sinakasrohelised ning kirjatud kas ühelt või mõlemalt poolt roostekarva laikudega. Samuti on leheservades väga rohkelt tütartaimi, pea iga leheserva saaghamba kaenlast.

Ka sulgja kalanhoe noortaimedel on saagja servaga lihtlehed, kuid need on ümaramad ning ühtlaselt helerohelised, ilma laikudeta.

Vanematel taimedel muutuvad lehed ebaühtlaselt paaritusulgjaks. Ka tütartaimi tekib sulgja kalanhoe leheservadesse vähem.

Samas tuleb tunnistada, et taimede välimus võib sõltuvalt kasvupaigast tublisti varieeruda. Varjulises kohas ning rikkaliku kastmisega võivad Daigremonti kalanhoe lehed olla üsna tagasihoidliku mustriga ning sulgja kalahoe lehed päikeselisel kasvukohal punakaks tõmbuda.

Lohutav on aga see, et marmorjat mustrit pole sulgjal kalanhoel kunagi. Samuti pole Daigremonti kalanhoel kunagi liitlehti.

Kaubanduses müüdavate Daigremonti ja sulgja kalanhoe tüüpi taimede raviotstarbel kasutamisega tuleks aga olla ettevaatlik ja kindlasti ei tasuks sildil olevat nimetust alati puhta kullana võtta.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid