Jõulukaktus

Pärast õitsemist vajab jõulukaktus 1–1,5 kuud puhkust. Kui enne kastsite taime mõõdukalt, siis taime puhkuse ajal tehke seda minimaalselt.

Jätke pott samale kohale, kus see oli õitsemise ajal. Võib juhtuda, et kevadel õitseb taim uuesti, aga õisi on siis muidugi vähem kui jõuluajal.

Et kevadine tugev päike jõulukaktust ei põletaks, hoidke teda suveni poolvarjus. Kevadel tehke lülilistest võrsetippudest 2–3 lüliga pistikuid. Juurduma pange need vette või niiskesse freesturba-liiva (1:1) segusse.

Kui jõulutähe värvilised kõrglehed hakkavad pudenema või muutuvad roheliseks, on tema “õitseaeg” läbi ja taim vajab puhkust. Kastke teda nüüd vähem. Puhkuse ajaks langetab jõulutäht tavaliselt kõik lehed.

Varakevadine päike äratab taime üles ja paneb kasvama uued võrsed. Nüüd lõigake varred kolmandiku võrra lühemaks ning istutage taim värskesse mulda. Tagasilõikamine soodustab uute võrsete kasvu ning taim muutub tihedamaks.

Selleks et kõrglehed uuesti värvuksid, tuleb lühipäevataimest jõulutähele panna alates septembri keskpaigast iga päev pähe “müts”, et ta saaks valgust vaid 10 tundi. See on tüütu ja tulemus pole selline nagu aiandis kasvanud taimel.

Alpikann

Kui taim enam ei õitse, vähendage kastmist. Kolletunud lehed tõmmake mugula küljest järsu liigutusega ära, et ei jääks könti. Lehtedeta mugul pange koos potiga paariks-kolmeks kuuks puhkama kuiva, varjulisse ja jahedasse (15–18°) kohta.

Suveks tõstke alpikannipott varjulisse kohta aias või rõdul. Kastke ja väetage rikkalikult. Väljas olnud alpikann saab tunda ööpäevaseid temperatuurikõikumisi, mis soodustab õiepungade moodustumist.

Asalea

Kui taimel enam uusi õiepungi ei tule, vähendage järk-järgult kastmist, kuid samas ärge laske mullal läbi kuivada. Kevadel kärpige veidi kõiki harusid, siis jõuab taim sügiseks moodustada rikkalikult õiepungi.

Suveks pange asalea poolvarjulisse kohta rõdul või aias. Kastke ja väetage korralikult kuni sügiskülmadeni, siis tõstke tuppa.

Ratsuritäht

Kui õie kroonlehed hakkavad närbuma, lõigake õisikuvars u 10 cm kõrguselt maha. Tüügas kuivab ruttu ning selle saab pärast sibula küljest hõlpsalt ära tõmmata. Pärast õitsemist hakkavad hoogsalt kasvama lehed.

Kogenud kasvatajad istutavad ratsuritähe ümber igal aastal kohe pärast õitsemist, siis kasvatab taim kasvuaja jooksul uued tugevad juured. Ümberistutamise ajal eemaldage ettevaatlikult tütarsibulad ja vanad kõdunenud juured. Sibulatele tekkinud haavad katke lehtpuusöe pulbriga. Uus pott võtke nii suur, et pöial mahuks sibula ja potiserva vahele. Sibul jätke poole võrra mullast välja.

Suve keskpaigani kastke ja väetage ratsuritähte nagu teisi toataimi. Siis vähendage kastmist ja jätke taim lõpuks päris kuivale. Kui lehed on kolletunud, eemaldage need sibula küljest. Viige taim jahedasse (10–15°) pimedasse kohta
2–3 kuuks puhkama. Kui õisikupung hakkab sibulast välja pungitama, tõste pott välja ja hakake kastma.