Oma nime sai värvikas taimeperekond Prantsuse meresõitja L. A. de Bougainville´i järgi. Huvitav on seegi, et bugenvillea märkamatuid, kuid värvikate kõrglehtede vahel asuvaid õisi tolmendavad linnud – väikesed koolibrid.

Bugenvillead armastavad igal aastaajal võimalikult päikeseküllast kasvukohta. Vaid talvisel puhkeperioodil piisab neile lihtsalt valgest asukohast. Kevadel, peale puhkeperioodi lõppu tuuakse taimed taas päikselisele aknalauale. Päikselisel kasvukohal õitsevad taimed rikkalikumalt ning kõrglehtede värv on intensiivsem.

Värske õhk teeb taimele head ning suveks võib bugenvillea viia õue, olgu selleks siis rõdu või terrass. Paremini edenevad taimed kasvuhoones või talveaias.

Bugenvillea
Värvikad bugenvillead on soojalembesed. Rikkalikuks õitsemiseks ja kasvuks vajavad nad kõrget õhu temperatuuri. Erandiks on vaid talvine puhkeperiood, mil temperatuur võib olla +12º C ümber. Sel ajal viskab taim maha ka lehti, kuid muretsemiseks pole põhjust. Taim alustab noorte võrsete ja lehtede kasvu niipea, kui teda paitavad soojad päikesekiired ja alustatakse kastmisega.

Kui talvine temperatuur on kõrgem kui +18º...+20º C, ei läbi taimed talvist puhkeperioodi vaid jätkavad kasvu. Sellisel juhul on vajalik lisavalgustamine taimelambiga vähemalt 12 tundi ööpäevas.

Taime kastmisel ei tohi teha vigu. Vältida tuleks nii mullapalli läbivettimist kui ärakuivamist. Suvel kastetakse sooja veega, soovitavalt hommikupoole ja rikkalikult. Alusele kogunenud vesi valatakse ära. Talvisel puhkeperioodil kastetakse äärmiselt tagasihoidlikult ent mitte lasta mullapallil läbi kuivada.

Bugenvillead armastavad kõrget õhuniiskust. Piserdamine aitab õhuniskust küll tõsta, kuid vältida vee sattumist õitele ja kõrglehtedele. Talvel piserdatakse vaid juhul, kui ruumide õhk on liiga kuiv.

Ümber istutada kevadel veidi suuremasse potti, istutusmuld olgu toitaineterikas ja liivasegune. Aktiivsel kasvuperioodil väetada 2-3 korda kuus kuid vältida liialt lämmastikurikast väetist, mis soodustab küll kasvu, kuid pärsib õitsemist. Talvisel puhkeperioodil aga üldse mitte väetada.

Bugenvillea tagasilõikust tehakse varakevadel või sügisel peale õitsemist. See hoiab taime kompaktsena ja soodustab rikkalikku õitsemist.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid