Jaan Mettik

Inglitrompetite paljundamine on lihtne. Lisaks erakordsele ilule on see ilmselt üks põhjus, miks see efektne taim meie kodudes nii jõudsalt kanda kinnitab. Liiati on ta oma efektse välimuse kohta üllatavalt vastupidav. Samas, pime ja vaid mõne plusskraadiga paik võib isegi talle, eriti kui tegu on tillukese noortaimega, tõeline ellujäämisproov olla.

Inglitrompetite talvitamiseks on parim paik valge ja u 10 plusskraadiga ruum. Suurt kahju ei tee ka mõned kraadid madalam või kõrgem temperatuur. Sel ajal tuleks kastmisega olla ettevaatlik ning taimed pigem kuivemad hoida, ka väetada pole siis tarvis.

Inglitrompeteid võib ületalve hoida ka tavalisel toatemperatuuril, kuid siis peab mõnevõrra enam kastma. Jälgige siiski, et veest ei piisaks taimele hoogsaks kasvama hakkamiseks. Talvised võrsed jäävad nõrgaks ning need tuleb kevadel kindlasti tagasi lõigata. Kui inglitrompet kaotab puhkeperioodil enamiku oma lehtedest, pole mõtet paanikasse sattuda − see on normaalne ja loomulik.

Uus algus kevadel

Kevade saabudes, märtsis-aprillis, võiks taimed ümber istutada. Valige selleks ruumikas pott ning rammus istutusmuld. Inglitrompetid kuuluvad nende väheste toataimede hulka, kes näevad seda kaunimad välja, mida rikkalikum on nende söögilaud ning mida rohkem nad kasvuperioodil juua saavad. Lahja mulla ja kesise toidulauaga ei suuda inglitrompet kasvatada noori tugevaid võrseid, millelt taim õitseb.

Kevadise ümberistutuse käigus võiks inglitrompetid ka tagasi lõigata. Nõnda hoiate taime sobivas suuruses ning kompaktsena. Sõltuvalt taimede suurusest ja omaniku soovist võib oksi kärpida isegi tublisti üle poole nende pikkusest.

Kevadel, kui öökülmaoht möödas, võite oma inglitrompetid tõsta õue tuule eest varjatud kohale. Sobiv paik peaks olema soe ja piisavalt päikeseline, kuid sulaselge lõunakaar pole ka hea. Kui suudate taime korralikult hooldada, siis talle seal ehk isegi meeldiks, kuid sellises paigas on väga raske leida piisavalt aega, et kõiki tema nõudmisi rahuldada.

Inglitrompetitel on lopsakas lehestik ja suur janu ning see tähendab, et kuuma ja päikeselise ilmaga kuivavad potid imekiiresti läbi. Pidevas päikesepaistes tuleb teil oma taimi korralikult kasta vähemalt kord päevas, vahel isegi kaks. Ajutine kuivale jäämine lõpeb lehtede ja õite puistamisega.

Kõige parem asukoht taimele on hommiku- või õhtupäikeses. Eriti mõnus on, kui teie istumiskoht aias asub õhtupäikeses ja saate taimed selle lähedusse sättida. Inglitrompetite õied lõhnavad eriti intensiivselt just õhtuti ja öösiti ning siis on nende läheduses väga mõnus viibida.

Väetist tubastele taimedele

Taimed tuleb tuppa tuua siis, kui ilmajaam esimesi öökülmi lubab.

Kui jätate oma taimed suveks tuppa, leidke neile võimalikult valge paik, kuid ka seal tuleb kastmise ja väetamisega hoolas olla. Viletsa ninaesisega pole neilt lopsakat kasvu ja õitsemist loota.

Sügisel, septembris-oktoobris jätke taimed talvepuhkusele. See tähendab, et lõpetage väetamine ning piirake kastmist kuni järgmise kevadeni.

Lisaks inimestele meeldivad inglitrompetid ka kahjuritele. Eriline lemmik on ta kasvuhoonekarilastele, mistõttu tuleb uusi taimi hankides alati hoolega jälgida, et te ühtki pahalast enesele koju ei tooks. Kui märkate taimel karilasi, jätke ta pigem ostmata, sest hiljem kodus on nendega väga raske võidelda.

Peale karilaste söövad inglitrompeteid meelsasti ka kedriklestad ning lehe- ja isegi villtäid. Kui teie taim on langenud selliste pahalaste rünnaku ohvriks, ei jää muud üle, kui võtta appi taimekaitsevahendid.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid