Kas kuusehekki tasub istutada? Mida teha vana ja ülekasvanud kuusehekiga? Vastavad kolm spetsialisti
(1)Mida teha vana kuusehekiga ja kas käest lastud hekki saab üldse parandada või kui ei saa, siis millega see tõhus tuuletõke asendada? Nõu annavad dendroloog ja aiaomanik Aino Aaspõllu, maastikuarhitekt Sulev Nurme ja aiakujundaja ja istikukasvataja Pille-Riin Villem Igavere puukoolist.
Paljusid taluõuesid piiravad oma aja ära elanud vanad hõredad kuusehekid. Maakodu vaatas ühe heki näitel, millega võiks tarviliku, kuid käest lastud tuuletõkke asendada.
Dendroloog ja aiaomanik Aino Aaspõllu:
Kuusehekk on klassika, meie maastiku vältimatu ja igiomane osa. Mäletan lapsepõlvest vanaisa talu ümbritsevat kuusehekki, mis istutati 1925. aasta paiku koos elamu ehitusega. Nüüdseks on need hekid lootusetult vananenud. Kohati on säilinud hekifragmendid, kus osa puid on igerikuks jäänud, osa on vahelt juba ära kuivanud ja parema geneetilise koodiga puud troonivad teistest uhkelt üle. Paljudes kohtades on hekil siis, kui selle kõrgus ületas 3-6 m piiri, ladvad maha lõigatud ja kuuski on selles kõrguses hoitud aastakümneid.
Paremat ja maale sobivamat hekitaime kui harilik kuusk meie kliimas pole. Ka ääre- ja väikelinnades näeme ilusaid kuusehekke. Harilikku kuuske soovitan julgelt hariliku elupuu asemele, mis on muutnud meie uued elurajoonid kohati memoriaalkalmistute sarnaseks.