Vastab Räpina Aianduskooli taimekaitse ja maheviljeluse õpetaja Tairi Albert

Karusmarjad ning sõstrad taastuvad pärast täielikku okste maha lõikamist hästi. Kui oksi päris maha lõigata ei raatsi, võiks välja lõigata lamandunud oksad. Sel aastal võiks vaadata, kas kõikide kasvavate põõsaste marjad maitsevad või mitte - kui maitse ei meeldi, siis võiks põõsa välja võtta.

Tuleks jälgida ka seda, kas karusmarjad nakatuvad jahukastesse (lehed kattuvad valge, jahutaolise kirmega ning viljad jäävad väikeseks ja muutuvad pruuniks).

Mustade sõstarde puhul võiks vaadata juba praegu, talvel, kas põõsaste okstel on suuri ning ümarikke pungi - seal pungades imevad taimemahla sõstra pahklestad. Kahjustatud pungad kuivavad kevadel ära ning kui selliseid pungi on palju, siis jääb saak väikeseks.

Meil on olemas jahukaste suhtes kindlamaid karusmarjasorte ning pahklestakindlamaid musta sõstra sorte.

Uued marjapõõsad tuleks aga istutada sellisele maale, kus varem viljapuud ja marjapõõsad ei kasvanud. Kui kasvukohta ei ole võimalik vahetada, siis peaks vanad põõsad suure mullapalliga eemaldama ning uute põõsaste istutamiseks rohkelt viljakat kasvupinnast koguma.

Kui kõikide marjapõõsaste viljade maitse on meeldiv ja nad on saagikad, ning kõiki oksi korraga maha lõigata ei soovi, siis võib igal aastal põõsast lisaks lamandunud okstele eemaldada ka 2-3 vanemat oksa - nii toimub põõsa uuendus järk-järgult mitme aasta vältel.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid