Igal kudujal on oma käekiri ning koe tihedus – mõni eelistab kududa paksu lõnga ning jämedate varrastega, teine armastab peenikesi vardaid ning lõnga. Eks iga kuduja saab kirjelduse abil ise välja arvutada tema kindale vajaliku silmuste arvu. Alljärgnevalt parema käe kinda pöidlakiilu kudumise juhis.

Pärast randme kudumist kuduge umbes 2−3 cm labaosa, seejärel asuge pöidlakiilu kuduma. Pöidlakiilu tegemiseks kootakse kolmanda varda alguses kaks silma parempidi. Seejärel kasvatatakse parempidise keerdsilmuse võttega uus kiilusilmus, kootakse edasi neli silmust parempidi ning kasvatatakse veel üks kiilusilmus. Kasvatamiseks korjake vasaku käe vardaga kahe silmuse vahel olev lõng ja kuduge see parempidi keerdsilmuse võttega läbi (kasvatada võib ka õhksilmuse võttega, aga seda on parem teha ühevärvilist kindapaari kududes). Seejärel kootakse ring parempidi lõpuni.

Edasi kootakse 2 ringi kasvatamiseta. Kiilusilmused kasvatatakse edasi igal kolmandal kudumisringil – ikka nii, et kaks silmust 3. varda algusest parempidi, üks kasvatatud silmus, pöidlakiilu silmused parempidi, kasvatatud silmus, ülejäänud kindasilmused jne. Pöidlakiilu silmuseid kasvatatakse juurde nii palju, et kiiluosa silmuste arv oleks võrdne silmuste arvuga ühel vardal – kui vardal on 22 silmust, siis pöidlakiilu silmuste arv on samuti 22.

Kui kiilusilmused on kasvatatud juurde viimast korda, siis kootakse pärast seda veel kaks ringi parempidi ja alles seejärel tõmmatakse sukanõela abil pöidlakiilu silmustesse abilõng.

Uusi silmuseid luuakse uuel kudumisringil pöidlaava kohale umbkaudu poole võrra vähem. Kui kiilusilmuseid oli 22, siis nüüd tuleks luua kümme silmust. Oluline on, et see oleks paarisarv, sest pöidlakiilu alustades jäi kiilusilmuste vahele neli silmust.

Pöidlaava järgse kahandamise eesmärk on taastada need neli silmust.

Pärast uute silmuste loomist kuduge üks ring parempidi. Järgmisel real toimub pöidlaava kohal kahandamine: üks silmus kolmanda varda alguses parempidi, teine silmus kootakse parempidi ületõstmisvõttega järgmise pöidlaava silmusega kokku. Edasi kootakse parempidi.

Viimane pöidlaava silmus ja sellest järgmine silmus kootakse parempidi kokku. Seejärel kootakse üks parempidine vahering. Nüüd kahandatakse kuni vardal on sama palju silmuseid kui teistel varrastel (pöidlaava taha jääb järele 4 silmust).

Pöidlakiilu kudumine (joonis raamatust “Kirjatud teekond”, Kristi Jõeste).