Pistoksast paljundatud rooshibisk, rahvakeeli tuntud ka kui hiina roos, hiina kask, toaroos ja toakask, kasvab soodsates tingimustes üsna jõudsalt. Enamasti on kasv pikkusesse, kuid mitte laiusesse. Nii võibki juhtuda, et toas on kasvamas pikk ja kiitsakas vibalik, mitte aga kauni võraga lopsakas taim.

Et sundida rooshibiski harunema, tuleks noort taime varakult pintseerida ehk lihtsamalt öeldes ladvaosa ära näpistada. Esialgu tundub latva ära näpistades, et nüüd on taim küll hukkumisele määratud, aga õige pea arenevad uinuvatest pungadest kõrvalvõrsed. Taim ongi harunema sunnitud. Edaspidi tuleb taime veelgi pintseerida, et ka uued kõrvalvõrsed haruneksid.

Pintseerima tuleneb prantsuse keelsest sõnast pincer (näpistama), ja mida tehakse noore kasvava võrse ladva kasvu takistamiseks ning toitainete suunamiseks teistesse organitesse. Sarnast võtet rakendatakse paljude taimede (nt maitsetaimed, suvelilled, toataimed) peal, et taim omandaks kompaktse ja põõsasja kuju või kasvataks rohkem saaki kandvaid külgvõsusid. Kuid samas on arvestatav hulk nii ilu- kui tarbetaimi, mida nende kasvukuju tõttu ei pintseerita.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid