Miks redised lõhki kasvasid?
Vastab Astrid Lepik
Redis on lühikese kasvuajaga (seemnekülvist juurvilja valmimiseni kulub olenevalt sordist 20-45 päeva) kultuur ja tema kasvatamine on võrdlemisi lihtne. Redis eelistab kerget, huumus- ja toitaineterikast ning vett hästi läbilaskvat mulda.
Kuigi paremini edeneb redis toitaineterikkal mullal, tuleks hoiduda väreske sõnnikuga väetamisest – see soodustab haigustekitajate levikut ning halvendab juurvilja maitset. Mullaviljakuse tõstmiseks võib peenrasse lisada sõelutud kõdusõnnikut või kompostmulda.
Redis on niiskuslembene kultuur, mis vajab maitsvate ja mahlaste juurviljade kasvatamiseks küllaldaselt niiskust ja vajadusel regulaarset kastmist.
Tingimustes, kus mullas pole piisavalt niiskust kasvatab redis puised, väikesed ja kibedad juurviljad, mis hakkavad ruttu õisikuvarsi kasvatama.
Ebaregulaarne ja korraga rohke kastmine või olukorrad, kus põuaperioodid vahelduvad tugevate vihmahoogudega, kasvatabki viljad lõhki. Säilivad küll juurvilja maitseomadused, kuid kannatab nii kaubanduslik välimus kui halveneb säilimine.
Tõenäoliselt ongi teie rediste lõhkikasvamises süüdi ebaregulaarne kastmine.
Selle vältimiseks tuleks edaspidi rediste kasvatamisel tagada kasvuajal (eriti põuaperioodidel) mullas piisav niiskusetase ehk siis rediseid tuleks regulaarselt ja väiksemate veekogustega kasta. Nii säilib mullas taimele vajalik kuid ühtlane niiskustase. Ühtlase mullaniiskuse tagamine on oluline hetkest, mil redis hakkab juurvilja moodustama kuni saagi koristamiseni.