Saare-Tõrvaaugu aiand

1. Vanus lubab selles eas mandariinipuul juba õitseda ja viljuda küll. Järelikult on viga kasvutingimustes – kas väetate sobimatu väetisega või ei saa puu piisavalt pikka puhkust.

Hoolitsege, et teie mandariinipuu saaks kasvuajal korralikult kasta ja väetada (nt spetsiaalse tsitruseväetisega; ka lätlaste Vito sobib hästi) ning võimaldage talle talvel pikk puhkus jahedas (+5°...+10°) väga vähese kastmisega (laskmata mullal siiski päris tuhkkuivaks saada).

Kui jahedat ruumi pole, korraldage oma puule kunstlik põud: hoidke teda soojas (ka juurepalli sees ei tohi temperatuur alla +18° langeda) ja valges (talvel võib vajalikuks osutuda lisavalgustamine), ent kastke minimaalselt. Mullapall peaks sellal üsna kuiv olema, nii et puu kasvu alustada ei saa, samas aga siiski mitte nii kuiv, et lehed keerduma ja varisema hakkaksid.

2. Teadmata, kui mitu aastat ja millistes tingimustes taim kasvanud on ja kas on tegu seemikuga või pistoksast paljundatud taimega, on raske selget vastust anda. Üldiselt hakkavad pistoksast või pookimisega paljundatud puud tihti juba kolmandal aastal vilja kandma, 4.–5. aastal aga kindlasti, kui tingimused sobivad.

Sobivad tingimused tähendavad:

- üsna rammusat sõredat kergelt happelist mullasegu;

-  kasvuajal kastmist pehme veega nii, et juurepall kordagi läbi ei kuivaks ja kastmisvesi alusel ei seisaks;

- kasvuaegset lisaväetamist 2–4 korda kuus mikroelemente, sh eriti rauda sisaldava täisväetisega;

- keskküttega korteris kütteperioodil kindlasti õhuniiskuse suurendamist kas või taime kuuma (jah, kuuma, sest piserdamisel vee temperatuur langeb järsult ja taimele jõudvad veepiisad on heal juhul veel vaid soojad) veega piserdades; piserdamine ei tähenda vee peale kallamist või veejoa mõne cm kauguselt lehtedele suunamist;

- puhkeperioodil (hilissügisel ja talvel) vähest kastmist: juurepall ei tohi küll läbi kuivada, ent muld olgu ikkagi kuivapoolne;

- valgusküllast kasvukohta kogu aasta jooksul, ent mitte otsest päikest kevadel ja suvel;

- talvist temperatuuri kas +5°...+10° (siis läheb taim puhkeseisundisse ega vaja kuigivõrd valgust) või siis +20°...+25° (kusjuures mulla temperatuur ei tohiks alla +18° langeda).

Neis tingimusis õitsevad pistoksast või pookimise teel paljundatud sidrunipuud enamasti alates 3.–4. eluaastast. Sidrunipuu seemikutel võib aga õitseikka jõudmine ka sobivaimates tingimustes kümme või enamgi aastat võtta.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid