Küsimus: Kuidas käib lapse perekonnanime muutmine ja lapsendamine?
Hetkel on mul uus elukaaslane ja meil on sündinud ka uus laps, nüüd oleme arutanud ja sooviks panna ka eelmisest kooselust sündinud last oma mehe nimele. Tean, et lapse isa on nõus sellega, et muudan perekonnanime, kuna ta seda last enda omaks ei tunnista.
Seega kas mu praegune elukaaslane saab nii öelda siis lapsendada mu vanema lapse?
Ja kui see on võimaliks siis kelle poole ja kuidas ma pöörduma peaksin?
Vastab jurist Hanna Kivirand, Õigusbüroo Puurits & Partnerid
Nii lapse perekonnanime muutmiseks kui ka lapsendamiseks on vajalik lapse isa nõusolek. Kui lapse isa on nõus lapse perekonnanime muutmisega, saate seda teha kokkuleppel, kuid kui lapse isa sellega ei nõustu, on võimalik pöörduda kohtu poole. Kui kohus peab põhjendatuks lapse perekonnanime muutmist, annab kohus teile otsustusõiguse lapse perekonnanime muutmiseks – see annab Teile õiguse lapse isa nõusolekuta muuta lapse perekonnanime.
Lapsendamine eeldab reeglina lapse vanema nõusolekut. Erandlikult ei ole lapse vanema nõusolekut vaja, kui vanem on kestvalt võimetu avaldust esitama, vanema viibimiskoht on kestavalt teadmata või kui vanemalt on lapse isikuhooldusõigus täielikult ära võetud.
Lapsendamise sooviga peate pöörduma elukohajärgsesse maavalitsusse, kus selgitatakse lapsendada soovivatele isikutele nende õigusi ja lapsendamise õiguslikke tagajärgi. Lapsendamise otsustab kohus.
Loe lisaks nõuandeid samal teemal või küsi tasuta nõu vastused.ee lehel.