Kas on olemas ussitamiskindel porgand?
Müügilt võib leida sordi ‘Flyaway’ F1, mille juurvilju aretajate sõnul porgandikärbse vaglad ei himusta. Sellest ka sordi nimi, mis tõlkes tähendab “lenda ära”. Oranžide magusate juurviljadega keskvalmiv Nantes-tüüpi hübriidsort sobib suviseks ja sügiseseks saagiks.
Porgandikärbes on meil levinuim porgandikahjur. Tema vastsed uuristavadki porgandit, sellerit, peterselli, pastinaaki jt sarikõielisi.
Kahjustuse vastu aitab ka nutikalt valitud külviaeg. Kui külvate porgandi kevadel esimesel võimalusel (aprillis), on taimed kärbse lendluse ajaks mai lõpus – juuni algul juba suured ega ahvatle endale munema.
Teine võimalus on külvata hilja, enne jaani, kui esimene lendlus on lõppenud. Säilitusporgandit hiljem enam külvata ei saa, sest siis ei jõua see valmida.
Külvi võib katta ka looriga, kuid ainult siis, kui teate, et kahjur mullas ei talvitunud. Vastasel juhul jäävad nukkudest koorunud kärbsed loori alla, kus neil on mugav tärkavate tõusmete lähedale oma munad poetada. Tehke porgandikäbse elu tülikaks ja ärge kasvatage porgandeid kahel aastal järjest samal kohal!