Palun head nõu. Kas see võib ohtlik olla teistele orhideedele või ka teistele toataimedele? Kas targem on lill hävitada?

Vastab JAAN METTIK

Kleepuvad mesikastetilgad orhideede vartel, lehtedel ja õisikuvartel on väga keeruline teema. Enamik teisi taimi hakkab kleepuma vaid juhul, kui nende kallal on kahjurid, aga orhideed võivad mesineste tilgakesi eritada ka ilma erilise põhjuseta.

Kõige sagedamini ilmuvad sellised piisad õisikuvartele ning seal nimetatakse neid ekstrafloraalseteks nekataariumideks. Nende ülesanne pole mitte tolmeldajate peibutamine, vaid maiaste elukate, enamasti sipelgate kohalemeelitamine, et need kaitseksid taime taimtoiduliste elusolendite eest.

Eesti aiasõbrale on sellistest taimedest kõige tuttavamad vast pojengid. Nende õienupud kattuvad enne avanemist samuti magusa mesinestega, mida sipelgad meelsasti noolimas käivad.

Teine võimalus, miks taim nektaritilku eritab, on stress. Enamasti on see põhjustatud kahjuritest ning sellisel juhul on sageli ka keeruline selgeks teha, milline osa tilkadest on taime enese eritised, milline kahjurite sekreet.

Peamisi lahendusi, mida võiks soovitada, on kolm. Ennekõike aga peaksite hoolega oma taime jälgima. On tõenäoline, et kusagil lehekaenaldes võivad end varjata kilp- või villtäid ning mesikaste tilgakesed leheserval on tingitud nende tegevusest ja ühtlasi on see omanikule märguanne midagi ette võtta.

Kui ühtki kahjurit siiski näha pole, võib olla põhjus selles, et taim ei ole oma elutingimustega rahul ning tal on stress ebasoodsatest kasvutingimustest. Sellisel juhul kaasnevad mesikastetilkadega ka närbuvad lehed, mädanenud juured või muidu haiglane olek. Siis peate likvideerima stressi põhjuse ning tilgad kaovad iseenesest.

On ka kolmas võimalus. Kui kuuking on muidu igati terve, lopsakas ja rõõmus, võivad mesikaste tilgad olla siiski loomulik osa taime elust. Siis ei jää teil muud üle, kui lihtsalt nendega leppida. Soovi korral võite need lehtedelt maha pesta pehme lapi ja rohke veega.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid