Sibullilledele tuleks aias valida päikeseline või kerge varjuga parasniiske mullaga peenar. Enamik sibulaid on tundlikud seisva pinnavee suhtes. Väikesi varakevadisi lilli võib soovi korral istutada ka murusse. Vesirottide eest kaitseks on soovitav kasutada istutuskorve.

Sibula istutussügavaus sõltub sibula suurusest, suuremad sibulad vajavad sügavamat istutusauku, väiksemad madalamat. Parim on sibula kolmekordse kõrguse sügavus. Näiteks viie cm kõrgune sibul istutatakse 15 cm sügavusele. Sibulate vahekaugus valitakse samuti vastavalt sibula suurusele. Tulpidel võiks sibulate vahekauguseks olla 10-15 cm, nartsissidel 15-20 cm. Krookuse mugulsibulate vahekaugus võiks olla umbes 5 cm.

Sibulad peavad jõudma enne talve juurduda, kuid hea oleks kui nad veel lehti ei näitaks. Nartsissisibulate parim istutusaeg on august, siis on muld veel soe ja sibulad juurduvad kiiresti. Nartsissid armastavad savikamat mulda ja nende sibulad vesirottidele ei meeldi, seega saab neid istutada sinna, kus teised sibulad söödud saaks. Siiski võib neid enam-vähem soojade ilmade korral istutada ka hiljem.

Tulbid ja hüatsindid alustavad juurdumist madalamal temperatuuril, alles 9º C juures. Sõltuvalt aastast on parim tulbiistutamise aeg septembri keskpaigast oktoobri keskpaigani. Väga hilja, oktoobri lõpus või isegi novembris istutatud sibulaid tuleks katta lehtede või turbaga. Pika sügise korral on tulbisibulaid edukalt istutatud ka detsembris, kui maa on veel sula ja istutuskohad saavad kaetud.

Krookuse sibulad pannakse maha samal ajal tulpidega. Kui on soov istutada nad murusse, tuleks lõigata lahti sobiva suurusega murumätas, kobestada selle all olev muld, istutada sibulad ning panna murumätas tagasi. Krookuse sibulad võivad maas olla aastaid, nad paljunevad usinalt ja õige pea on muru kevadel õitest kirju.

Kokkuvõtlikult: kes pole veel jõudnud lillesibulaid hankida - just nüüd on viimane aeg, seda teha ja nad mulda panna!

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid