21.–24. Jõulud on maarahva aastavahetuse pühad, mis kestavad pööripäevast uue aastani. Jõuluks puhastatakse hoolega kogu majapidamine ja valmistatakse rikkalikud piduroad. Ustele, akendele ja väravatele tõmmatakse kaitsvad jõuluristid ning tubadesse riputatakse õnnistavad krassid jms. Püsitakse kodus, puhatakse, mängitakse jõulumänge ja süüakse hästi. Öösel hoitakse hingede jaoks tuli üleval, toidud laual ja voodid vabad.

Jõululaupäev (24.12.) on vana-aastaõhtu. Enne päevaloojangut käiakse saunas. Õhtul-öösel süüakse 7, 9, või 12 korda, et saaks uueks aastaks palju jõudu. Öösel või hommikul pestakse puhta ja värske veega silmi, et olla aasta läbi terve. Koduloomadele viiakse leiba ja soovitakse head uut aastat.

25. Ajastaja päev ehk uusaasta. Algab päikeseaasta ja päevad hakkavad lõpuks taas pikemaks minema. Mehed ja poisid käivad külas head uut aastat soovimas.

4. päev – täiskuu kõva aja algus.

6. päev – täiskuu.

8. päev – kuu kolmanda veerandi pehme aja algus.

14. päev – kuu neljas veerand, kõva aja algus.

20. päev – vana kuu pehme aja algus.

22. päev – kuu loomine.

24. päev – noore kuu kõva aja algus.

28. päev – kuu esimene veerand, pehme aja algus.

Pehme (mäda) aeg on hea lagundaja ja mädandaja. Pehmel ajal lähevad haavad kergesti halvaks ja piim hapuks. Siis raiutakse võsa, laotatakse sõnnikut, hävitatakse kahjureid ning külvatakse-istutatakse kõike, mis alla kasvatab. Kõige pehmem aeg on kaduneljapäev – kaduaja neljapäev enne kuu loomist. Tänavu 30.01., 27.02. alates 10st, 26.06., 23.10., 20.11. alates 14.32st. Kaduneljapäevad on kaduaja neljapäeval enne kuu loomist.

Kõval (kalgil) ajal alustatud või tehtud asjad jäävad püsima: puu ei mädane ja haavad paranevad hästi. Siis külvatakse teravili ja kõik muu, mis peale kasvatab (kapsas täiskuuga). Aasta kõige kõvemad ajad on radokuu ümbruses, siis lõigatakse ehituspalk ja muu tarbepuu. Kõik, mis kasvama peab (külv, istutus), tehakse maha noore kuuga; mis hävima peab (võsa, kahjurid jms), tehakse vanaga.

Allikas: “Maavalla kalender 10 227 (2014)”, Maavalla Koda

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid