Jõulutähel on kaugelt üle saja sordi, millest paarikümmet kasvatavad ka Eesti aiandid. Eelistage kodumaist jõulutähte, sest Euroopast toodud taimed võivad teel olles kergesti külmetuda. Jõulutäht on ju pärit soojast Mehhikost ning pelgab seetõttu külma ja tuuletõmbust. Kui taime on miski häirinud, hakkavad lehed varsti kolletuma ja varisema.
Seade jõulutähega

Ostunipid

1. Kui värviliste kõrglehtede keskel on ülekaalus rohelised õienupud, on õisik alles avanemas ning taim püsib veel kaua ilus. Kui enamik õiekesi on aga kolletunud, on taim vana.

2. Puudutage lehti: märgates lendu tõusvaid pisikesi valgeid putukaid, jätke taim ostmata. Karilasi pole vaja koju tuua.

3. Kahtlaselt kerge pott näitab, et poes pole taimi kastetud. Korra läbi kuivanud jõulutähel hakkavad leheservad pruunistuma.

Kodus: mida tahab, mida kardab

1.Jõulutäht vajab palju valgust. Põhiline viga, mida tehakse, on see, et taim pannakse keset tuba lauale, kus loomulikku valgust üldse pole. Parim koht on võimalikult akna lähedal.

2. Kõige paremini tunneb jõulutäht end ruumis, kus sooja on 16–20°. Kui on pidevalt jahedam, võivad lehed hakata varisema.

3. Liiga soe koht, näiteks ahju, radiaatori ning isegi põleva küünla kõrval pole samuti hea, sest väikesed õisikud närbuvad seal kiiresti, pudenevad ning taim pole enam nägus.

4. Akent avades tõstke pott sinna, kuhu külm õhk peale ei vooga.

5. Paras aeg kasta on siis, kui turvas on pealt tahedaks tõmbunud. Soojas ja kuivas ruumis tuleb kasta tihedamalt, jahedamas harvem.

6. Halvasti mõjuvad nii liigkastmine kui kuivus. Eriti kergesti kuivavad läbi väikeste jõulutähtede pisikesed potid.

7. Kastke kindlasti kastekannus seisnud toasooja veega.

8. Turbas kasvavat taime võib paari nädala tagant kosutada mikroelementiderikka toataimeväetisega, sobivaim on kaktuseväetis.

Kuidas karilastest lahti saada

1. Kasutage kollaseid liimpüüniseid, mida saab osta aianduspoest. Pange need vahetult taime kohale (nt torgake pikema grilltiku otsa), sest karilased lendavad vaid 20–30 cm kõrgusele. Raputage taime kergelt paari päeva tagant, et putukad lendu tõuseksid.

2. Lendu tõusnud karilasi võib imeda tolmuimejasse.

3. Karilastest on keeruline lahti saada, vahel on targem väga saastunud taim ära visata.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid