VILJAVAHELDUS AIAS: Jagage aiamaa osadeks!
Koduaeda sobib kolme või nelja väljaga külvikord, siis tekib piisav vaheaeg, enne kui mingi kultuur satub samale kohale tagasi.
Et asi oleks selgem, jagage aiamaa mõtteliselt kolmeks või neljaks osaks. Kõige mugavamalt toimib süsteem siis, kui kasvatate köögivilja korrapärase kujundusega väikestel ruutudel-ristkülikutel, millelt on omavahel sobivaid seltskondi igal aastal “lihtne järgmisse kasti tõsta”.
Igal aastal kirjutage täpselt üles, mida ja kuhu külvasite-istutasite ning ka see, kuidas maalappi väetasite. Vaid nii püsib olukord kontrolli all, sest sageli on koduaias köögivilja sortiment väga suur – põnev on ju proovida uusi liike ja sorte ning nautida uudseid maitseid ja toite.
Nelja-aastane ring peenral:
1. aasta. Palju toitaineid vajavad kapsad, kurgid, kõrvitsad-kabatšokid, porrulauk, juur- ja varsseller, arbuus. Kõdusõnnikut on tänapäeval sageli väga keeruline hankida, aga mullaviljakuse suurendamiseks sobib hästi ka kompost.
2. aasta. Mulda jäänud toitaineid kasutavad nüüd hästi ära porgand, kaalikas, pastinaak, peet jm juurviljad; varajane kartul.
3. aasta: Aedsalat, lehtpeet, petersell jm lehtköögiviljad, sibulad, küüslauk, till.
4. aasta. Aedhernes ning aed- ja põlduba, mis seovad juurtel olevate mügarbakteritega õhulämmastikku ja muudavad mulla viljakamaks. Siia sobivad ka üheaastased maitsetaimed, mille aroom ja maitse on lahjemal maal kasvades tugevam.
Kolmeaastane ring peenral:
1. aasta. Kapsad, kurgid, kõrvitsad-kabatšokid, porrulauk, juur- ja varsseller, arbuus.
2. aasta. Juurvili, lehtköögiviljad, sibulad, küüslauk, till.
3. aasta. Kaunviljad ja üheaastased maitsetaimed.