Vanaemad puhastasid hõbenõusid kartulikeeduveega, sellega valati lauahõbe üle ning pärast kuivatamist nühiti kõik ühekaupa villase lapiga läikima.

Esemeid peske ükshaaval kohe pärast kasutamist soojas seebivees. Veele võib lisada veidi nuuskpiiritust ja söögisoodat (1 liitrile veele 50 g), seejärel loputage jahedas vees ja kuivatage pehme rätikuga. Lauahõbedat ei tohi nühkida abrasiivsete pesuvahendite ja traatnuustikuga!

Lauahõbedat ei või pesta nõudepesumasinas – hõbe kardab sünteetilisi pesuvahendeid.

Lauahõbedast anumate tumenemist kiirendavad munakollane, sibul, keedusool ja majapidamisgaas. Kui pinnad on juba tumenenud, tasub esemed enne kasutamist puhastada.

Otsige nõu, kuhu mahuvad sisse kõik puhastatavad esemed. Katke nõu põhi täielikult alumiiniumfooliumpaberiga. Seejärel täitke nõu 90kraadise keedusoola- või soodaseguse lahusega: 1 liitri vee kohta 100 g soodat või keedusoola. Tõstke puhastatavad esemed anumasse ja veenduge, et need on lahusega täielikult kaetud. Kui lahuse temperatuur on langenud 45 kraadini, nühkige asjad vajadusel lapiga üle. Filigraanesemete puhastamiseks kasutage pehmet hambaharja.

NB! Oksüdeeritud hõbeesemeid ärge niiviisi puhastage, sest muidu kaotavad esemed oma esialgse väljanägemise.

Pärast puhastamist peske esemeid seebivees või sooja voolava vee all, loputage, kuivatage pehme rätikuga.

NB! Ärge hoidke hõbeasju samas ruumis kemikaale sisaldavate materjalidega (näiteks kummi). Lauahõbeda suurim vaenlane on niiskus. Samuti ei ole kasulik hõbeesemeid üksteisega kontaktis hoida. Pakkige need parem pärgament- või siidpaberisse, keerake kilekotti või hoidke hõbelusikaid nende pehme voodriga karbis.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid