Ebaküdooniad on meil koduaedades laialt kasvatatavad ilutaimed, mis lisaks kaunitele värvilistele õitele kannavad boonusena ka erilise, kohe ära tuntava maitsega ja väga tervislikke vilju.

Ebaküdoonia ei ole meil eriti vana kultuur, seda on Eestis kasvatatud umbes 50 aasta vältel. Tavapäraselt kasvatatakse meil kaht liiki: sile ebaküdoonia ja jaapani ebaküdoonia.

Kusjuures esimest neist kohtab tihedamini alles viimastel aastatel, kuna talved ei ole enam niivõrd külmad ja sobivad siledale ebaküdooniale paremini.

Ebaküdoonia on risttolmleja, mis tähendab, et ta ei viljastu sama sordi õietolmuga.

Vilju ei kanna koos kasvades ka sama põõsa vegetatiivselt paljundatud kloonid. Seega pole abi sellest, kui üht põõsast mitmeks jagada. Et risttolmnemine toimuks, peab läheduses kasvama teisest sordist või hoopiski seemnest kasvatatud ebaküdooniapõõsas. Sellisel juhul saavad putukad õietolmu ühelt taimelt teisele kandes viljade tekkimisele kaasa aidata.

Kas just see teine on õige sort?

Väga lihtne on olukord siis, kui on teada aias kasvava taime sordinimi. Sellisel juhul jääb üle vaid aianduspoodi minna ja samast liigist teistsuguse sordinimega taim valida. Kui aga silti pole taime küljes ega ole ülestähendusi tehtud, tuleks oodata õitsemiseni. Siis saab uut istikut ostma minnes paari õiega oksakese kaasa võtta ning valida enda omale paariliseks sellise, mille õite värv olemasolevast võimalikult palju erineb. Nii toimides on kindel, et nüüdsest kasvavad aias eri sordid, ja viljad ei lase end ka enam kaua oodata.

Ebaküdoonia on väga vitamiinirikas ning kosutab organismi talvel. Oma kõrge C-vitamiini ja sidrunhappe sisalduse ning kollase värvi tõttu nimetatakse vilju ka põhjamaa sidruniks. Viljades ja lehtedes on rikkalikult orgaanilisi happeid, eeterlikke õlisid, vitamiine ja mikroelemente.

Palju on soovitatud ebaküdooniat kasutada lisaks immuunsüsteemi tugevdamisele ka maksa- ja maotegevuse ergutamiseks ning soodustamiseks, seega oleks kasulik seda vilja tarbida nii talvepühade ajal kui ka pärast suuremaid pidustusi.

Valmistage ebaküdooniast toorsiirupit

Siirupi valmistamiseks laotakse puhastatud liistakud kihiti suhkruga kaussi. Laske sel toatemperatuuril seista, kuni suhkur on sulanud ja mahl viljadest välja tulnud. Seejärel sulgege siirup purkidesse ja säilitage hoidist külmikus. Lisada võib seda morsile, magustoitudele, toorsalatitele, suppidele, lihamarinaadile, teele jne.

NIPP:

Kui ebaküdoonialt soovitakse nii rohkelt kauneid õisi kui ka piisavalt vilju, tuleks teda igal juhul piisavalt väetada. Sõnnikus ja teistes orgaanilistes väetistes ei pruugi vajalikke aineid olla piisavalt, seega kasutage mõõdukalt ka viljapuudele ja marjakultuuridele mõeldud mineraalväetisi.