Oskamatu käitumine teeb katusele rohkem kahju kui kasu

Lamekatusega paneelmaja katuseid ei ole reeglina vaja lumest puhastada. Olemasolevad majad on ehitatud piisava koormusvaruga ja projekteerimisel on arvestatud võimalusega, et katust katab talvisel ajal paks lumevaip.

Samuti viilkatusega majal, mis on projekteeritud ja ehitatud vastavalt normidele, ei saa lumekoormus katusele saatuslikuks. Pigem on lumi ja jää ohtlik räästa all liikuvatele inimestele, kui katuselt puuduvad vajalikud lumetõkked või piirded.

Osaliselt on katusel olev lumi isegi kasulik, sest kaitseb maja tugevamate miinuskraadide eest, olles loodulikuks isolatsiooniks pakase ja katusepinna vahel.

Kui ikkagi on vaja vaja katuseid lumest puhastada, siis võiks jälgida, et kõike alla ei aetaks – ca 10 cm lund võiks jääda katusele, et katusekatet kaitsta.

Suurimad vead lume koristamisel katustelt

Pehmele SBS või PVC katusele minnakse lund koristama suurte lükatavate lumesahkadega, millel on metallist ääred ja servad. Või siis minnakse katusele teravate labidatega, kraapides viimast lund terava labidaservaga.

Katusepinnal ei tohi jääd lõhkuda.

Kraapimise ja katusel liikumisega rikutakse kate. Külmaga muredaks muutunud materjal puruneb kergesti , lõhutud materjalist hakkab vesi katusekonstruktsioone kahjustama, rikkudes katuse ja ka siseviimistluse. Märgunud materjal ei pea enam sooja.

Sama asi kehtib ka plekk-katustel – kui labidaga katuselt värv maha kraabitakse, siis on ainult aja küsimus, kui katusesse auk tekib ja katus ei täida enam oma funktsiooni.

Suuremad vead jääpurikate eemaldamisel

Jääpurikate koristamisel on põhiline probleem vajadus neid lõhkuda. Olen näinud, kuidas oskamatu majaomanik on katusel kirvega jääd lõhkumas käinud. Selle tulemusena on katusele tekkinud mõni auk või mõlk, mis kindlasti mõjuvad majale pikemas perspektiivis negatiivselt.

Kõikidel kõrgustes tehtavatel töödel peab arvestama, et turvalisus on ülitähtis. Kui endal puudub varustus, oskus ja julgus katusel tööd teha, siis on vaja palgata kogenud tegija, kes lõppkokkuvõttes säästab raha ja aega, kuna teab, kuidas ja mida vaja teha.

Muresid annab ennetada

Pääsemaks katuste puhastamisest, peab projekteerimisel arvestama, et Eestis on talved ja sajab lund. Maja katus ja parapett peavad olema õige kaldega. Ohukohtadesse tuleb leida lisavõimalusi näiteks küttekaabli paigaldamiseks renni või ka katusele.

Paljud majaomanikud on endale sooviga teha head asja ja odavalt hulga probleeme tekitanud: projekti on teinud ebapädev inimene, ehitamise käigus on kokku hoitud lume- ja jääpiiretelt, vihmaveetorudesse ei raatsita paigaldada küttekaableid või neid ei kasutata, kuna seda peetakse liiga suureks kuluks rahakotile.

Ebapädevuse näiteks on lõpetuseks hea tuua näide, kus keset suurt talve tellis ühistu juhatus tõstukauto ja lasi viiekorruselise maja katusele tõsta väikese traktori, mis koos lumega ka osa katusekattest üle serva alla tõstis.

Kui tungivat vajadust ei ole, siis pole katuselt lumekoristus vajalik, aga kui ikkagi rippuv purikas ja suur lumemüts endast ohtu kujutab, siis leidke inimene või firma, kelle oskuslik puhastustöö tagab katusele pikema elu ja ei kahjusta kellegi tervist ega vara.


Tehnilise Järelevalve Ameti ohutusnõuded katuste puhastamiseks:

  • Eelnevalt hinda, kas katuselt lume lükkamiseks on möödapääsmatu minna katusele või saab seda teha katusele minemata, näiteks redeli abil;
  • Enne katusele minekut tee kindlaks kohad, kus on oht katusest läbi kukkuda (näiteks katuseaknad ja haprad katusekattematerjalid, mis ei talu inimese raskust);
  • Juhul, kui hoone omanikul puudub nõuetekohane turvavarustus ja muud tööohutuse tagamiseks vajalikud vahendid, siis on soovitav tellida lumekoristustööd sellele spetsialiseerunud ettevõttelt;
  • Katusele minnes arvesta ilmastikutingimustega. Jää, tugev lumesadu ja tuul võivad allakukkumise riski oluliselt suurendada;
  • Juhul, kui katusel puuduvad katusesillad ja -redelid, on soovitav need ohutuks liikumiseks paigaldada. Võimaluse korral paigalda katuse servadesse ka ajutised piirded;
  • Lumel ja jääl ei tohi lasta kukkuda ega seda visata madalamatele hoonetele. Lume ja jää katuselt libisemise takistamiseks tuleb katusele paigaldada lumetõke;
  • Juhul, kui lund visatakse inimeste ja sõidukite liikumistsooni, tuleb see tööde teostamise ajaks piirata ohutuslintidega;
  • Jälgi, et tööde tegemisel ei kukuks või ei visataks töövahendeid katuselt alla;
  • Lume ja jää sulatamisel väldi keemilisi aineid ja tehnoloogiaid, mis võivad kahjustada katust või sadeveesüsteeme;
  • Lume ja jää mehaanilisel eemaldamisel kasuta õigeid vahendeid, et vältida külmaga rabedaks muutunud katuse või selle katte lõhkumist.