Mitmed märgid taimede või istutuspottide välimuses, samuti mullapalli kuivamise aeg võivad anda selgeid viiteid ümberistutamisvajadusele.

Juured kasvavad potist välja. Kui toataime poti all või peal on näha juuri, on aeg taim istutada sobivama suurusega potti. Tihti kasvavad ümbrispottides olevate taimede juured istutuspotist välja, et ümbrispoti põhjas olevat vett paremini kätte saada, kuid ka sellisel juhul võib siiski tegu olla liigse ruumikitsikusega. Kui taime juured kasvavad potist välja, on see selge märk ümberistutamisvajadusest, juhul kui tegu ei ole õhujuuri omavate taimedega.

Savipott on lõhki kasvanud. Taimede juurtel on imetlusväärne jõud. Liiga kitsas pott ei pruugi takistada juuri kasvamast ning selles võitluses jääb tihtilugu alla hoopiski istutusnõu. Katki ei kasva mitte ainult plastist istutuspotid, vaid ka suured ja korralikud savipotid. Kui potis on mõra, tuleb taim uude ja suuremasse potti istutada.

Orhideemuld on lagunenud. Orhideed vajavad teistsuguse fraktsiooniga kasvusubstraati. Levinumad orhideed, nagu ka näiteks kuukingad, on õnnelikud selgelt eristatavatest sõrmeotsasuurustest või suurematest männikoorepuru tükkidest koosnevas substraadis. Kui kuukinga potis olev puru on aga väga peenikeseks lagunenud või näeb juba pigem mulla moodi välja, tuleb see kiiremas korras välja vahetada, et hoida taimejuurte tervist.

Savipotil on valged randid. Savipottide üks suurimaid positiivseid omadusi on nende poorsus, mis tähendab ühtlasi, et nad lasevad enda sees kasvavate taimede juurtel hingata. Aastatega tekib glasuurimata savipottidele valgeid rante, mis koosnevad sinna ladestunud sooladest. Selliste pottide poorid on sõna otseses mõttes ummistunud ja need on kaotanud oma parima omaduse – hingavuse. Mõistlik on sellised potid uute ja puhaste vastu välja vahetada.

Taim kuivab liiga kiiresti. Kui potis on juuri liiga palju, jääb paratamatult kasvusubstraati nende arvelt aja jooksul vähemaks. Nii ei ole juurte ümber piisavalt niiskust säilitavat mulda ja taimed kuivavad tavapärasest kiiremini. Juhul kui märkate, et mõni suure lehemassiga taim vajab tihedamat kastmist kui näiteks aasta tagasi, on kindlasti aeg ta sellel kevadel ümber istutada.

Taime pole aastaid ümber istutatud. Iga tubane potilill ei vajagi igal aastal ümberistutamist, kuid vähemalt kolme aasta tagant võiks nad kõik siiski uue mulla sisse kasvama panna. Kasvusubstraadi vahetamine aitab hoida taimele vajalikku toitainete hulka ja taimede kasvuks tarvilikku niiskustaset. Samuti saavad suuremasse potti pandud lilled kasvuruumi ja sellega koos ka -indu juurde.

Kahtlus juurekahjustusele või haigustele. Kui taim potis kuidagi imelikult viltu vajub või justkui potis lahti on, võib see viidata kahjustunud või haigele juurekavale. Selline taim tuleb potist välja võtta ning pärast juurte inspekteerimist ja kahjustunud osade eemaldamist uude potti ja mulda istutada ning mõelda taimekaitsevahendite kasutamisele.

Taimel on selgelt liiga suur lehemass. Lilled, mis kallutavad potte kreeni või lausa ümber, kuna nad on kasvupoti jaoks liiga suured, vajavad ümberistutamist, või kui nad seda võimaldavad, jagamist. Juurepalli lõhkudes saab suurematest jagatavatest taimedest rahuliku südamega teha mitu ning uute istikutega rõõmustada sõpru.

Taimepojad ummistavad potti. Ka mõned toataimed paljunevad juurevõsudega. Nii võib juhtuda, et emataime pott on paari aastaga paksult väikesi noortaimi täis. Sellisel juhul on võimalus ümberistutamise käigus kõik väiketaimed eraldi pottidesse panna. Igal juhul tuleb aeg-ajalt nende eemaldamine emataimele kasuks.

Pott ei sobi sisekujundusega. Tuleb ikka ette, et eluruumis tehakse nende värskendamise eesmärgil remonti, samuti kolivad lilled tavaliselt enda omanikuga ka uude eluruumi kaasa. Sellisel juhul tuleb paratamatult lilledele interjööriga sobivad kasvupotid hankida, et nende ilu ruumis igati esile tuleks. Kusjuures sellisel juhul ei ole ümberistutamine küll kuidagi seotud toalille vajadustega, ent neile kahju see tõenäoliselt ka ei tee.