Toimi nii

Esmalt tuleb eemaldada vanad kivid või vana muu materjal. Edasi kontrolli hoolikalt katuse konstruktsiooni-aluskatet, sarikat, tuulutusliiste, roovitust või laudist. Kui need on kahjustada saanud või vanad, tuleks mõelda nende vahetusele või proteesimisele.

Aluskatus

Meie ehituspoodides on juba väga lai valik hingavaid aluskatteid, mille n-ö hingavad omadused on enam-vähem sarnased. Kuid aluskattel peab olema ka kaitsev funktsioon ehk et seda ei tohiks saada ehitamise käigus ära lõhkuda. Aluskatted peavad olema ka nii tugevad, et tagada paigaldaja turvalisus – libisemise korral peatab aluskate katusel olija kukkumast. Soovitame vaid armeeringuga aluskatteid (alates 150 g/m2).

Roovitus asetseb aluskattel

Roovitus on horisontaalne puidust (soovitatavalt 50 × 50) konstruktsioon, millele kinnitatakse katusekivid. Vertikaalset konstruktsiooni (roovitust) nimetatakse tuulutusliistuks ning selle ülesandeks on katusealuse ventilatsiooni tagamine. Tuulutusliist paigaldatakse piki sarikaid aluskatte peale. Horisontaalselt paigaldatava roovitise samm sõltub väljavalitud katusekividest ja katusekaldest. Kui roovitus on valmis, on aeg paigaldada katusekivid.

Katusekivide paigaldamine

Kivide paigaldamine ei ole iseenesest keeruline, kuid täpsust nõuab eeltöö. Kivikatuse paigaldamist alustatakse altpoolt, liikudes järjest ülespoole. Omavahel haakuvaid, interlocking-kive on hõlpsam paigaldada kui traditsioonilisi. Kivid kinnitatakse roovitusele spetsiaalsete kinnitusklambritega. Katuse eluea pikendamiseks kinnitatakse katuseräästa külge ka kõrgendusliist või linnutõke, mis takistab lindudel ja muudel väikeloomadel pääsu kivide alla aluskatet lõhkuma. Vaata ka teisi originaaldetaile, mis sisalduvad katuse täispaketis.

Lisavarustus

Korralikul ja turvalisel katusel peab olema tagatud nõuetekohane turvalisus.

Lumetõke, katuseastmed, käigusillad ja turvakonks on soovitatav paigaldada iga maja katusele – teie enese turvalisuse huvides. Samuti võib korstnapühkija keelduda teie korstnat puhastamast, kui katusel puudub korralik turvavarustus.

Kui tellite Monierist tervikliku katusepaketi, arvutab (ja soovitab) Monier katusele ka vajaliku turvavarustuse koguse. Kui aga soovite, saate meie lisavarustuse abil luua ka keerulisemaid ja just teie nägemustele sobivaid individuaalseid lahendusi katuseluukide, läbiviikude või muude ühenduste jaoks.

Katusehari

Katuseharjal saavad kokku vähemalt kaks katuse poolt. See on ühtlasi ka ilma suhtes katuse kõige haavatavam osa. Korralikult tihendatud ja ehitatud katuse hari peab takistama lume, vee, lehtede ja muu sattumist katusekonstruktsioonide vahele. Samuti garanteerib õige lahendus hea tuulutuse katusekivide all, mistõttu roovitus ja aluskate elavad kauem.

Erilahendused

Tihtipeale juhtub, et mõnele katuse sõlmele (kaldharjadele ja neeludele) ning korstnatele tuleb leida erilahendusi. Kui katusel on neelud, vajate neeluplekki ning katusekive tuleb diagonaalselt lõigata. Ka siin on tähtis kõige õigesti tegemine. Vihmal, lumel, okstel ja lehtedel on erakordne oskus leida tee katusekivide alla, kui see on vähegi
võimalik.

Paigaldusvead

Kõige rohkem tuleb katuste puhul pöörata tähelepanu tihendustele ja tuulutusele. Arvatakse, et kui on paigaldatud hingav aluskate, siis ongi kõik vajalik juba tehtud ning katusealuse võib igast otsast kõvasti kinni lüüa.

Hingavaks teeb aluskatte tema omadus lasta läbi veeauru (mitte vett!), aga selleks, et aur sealt läbi läheks, peab olema rõhk (sooja poolt külma poole). Juhul kui pööning on külm, siis rõhku ei teki, kuna temperatuuride erinevus on niivõrd väike. Just seetõttu jääb pööning ummuksisse ja tuleb tekitada tuulutus. Kui spetsiaalset tuulutust ei looda, jääbki niiskus aluskattematerjalidesse ning seal võivad hakata arenema seenbakterid, hallitus jne.

Tuulutuse teemat peljatakse seepärast, et soe läheb välja. Eks maja tulebki vaadata tervikuna ning probleemid katuse, korstna või pööninguga võivad olla põhjustatud hoopis kütmisrežiimi muutumisest (näiteks kui lapsed on kodust lahkunud ja kõiki ruume enam ei köeta aktiivselt) või maja üldisest soojustamise tasemest.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid