Külvake varsti ära ka aed-liivatee ehk tüümian ja aedmajoraan.

Nende kõigi seeme on hästi peenike ja vajab idanemiseks valgust. Suruge see vaid kergelt mulda, ärge katke. Kergelt võib siiski külvimulda peale pudistada, et idaneva seemne ümbrus oleks niiskem ja tõusmed saaksid mulda kinnituda.

Soodsates idanemisoludes, kui soojust on 25° või rohkemgi, tärkavad seemned väga ruttu. Basiilikud, liivateed ja majoraan võivad üleval olla juba 4–6 päevaga. Jahedamas, alla 18°, võib tärkamisele kuluda aga paar nädalat.

Selleks et ürdipeenralt hakkaks varakult saaki saama, kasvatage ette ka läikiv peiulill, suur mungalill, juurpetersell (lehed pluss juurvili), seller, harilik portulak, harilik iisop, harilik mustnupp.

Enamik liike kasvab istutuskõlblikuks 4–7 nädalaga.

Otse kasvukohale

Kiire arenguga liigid saab külvata otse peenrale. Kohe, kui muld on tahenenud, võib külvata aed-piparrohu, aedkoriandri, aed-harakputke, lehtpeterselli, rukola, köömne, hariliku naistenõgese, kurgirohu, moldaavia tondipea, hariliku iisopi.

Aedtill külvake hiljem, sest ta vajab idanemiseks soojemat mulda.

Mõne maitsetaime seeme hakkab idanema alles pärast läbikülmumist ja tuleb seetõttu külvata sügisel. Sellised on harilik kikkaputk, mesiputk ja karulauk.

Praktiline valik – noortaim

Noortaimed, mida aiarahvas hellitavalt kutsub ka beebitaimedeks, on tillukesed taimehakatised, mis tuleb kodus aknalaual ise suureks kasvatada. Aiaärid hakkavad neid müüma juba kevadtalvel.

Noortaimega pole külvamise vaeva ning võimalust, et külv ei tärkagi.

Oluline põhjus noortaime eelistamiseks on seegi, et iga püsik-maitsetaime läheb kulinaarsel eesmärgil vaja vaid mõnda puhmikut. Lihtsam on osta need taimena, kui et hakata ise külvama. Ilupeenar on teine lugu, kauneid ürte võiks seal olla suurte laikudena. Noortaimena on mõistlik hankida aedsalvei, aniisi-hiidiisop, sidrunmeliss, aedruut, estragonpuju, harilik pune, leeskputk, mägi-piparrohi, suhkruleht, sidrunaloisia, sidrunhein. Mündid levivad risoomidega nii hoogsalt, et alustuseks piisab ühest-kahest taimest.

Noortaimede valikus on tavaliselt põnevaid sorte, seega tasub panustada hoopis eri sortidele.

Kui kasvatada püsikürte seemnest, hakkavad need õiget lehesaaki saama alles järgmisel aastal.

Kui teil polnud võimalust või aega maitsetaimi ette kasvatada või magasite maha aja, mil aiakeskuses müüdi noortaimi, ei maksa siiski muretseda: kevadistel aialaatadel on olemas kogu sortiment, alates tillist ja petersellist ning lõpetades sidrunmelissi ja suhkrulehega.