ÄRA VISKA ÄRA: Kodutehnika väärib taaskasutust
„Kui näiteks külmkappide puhul on tagastus üle 2/3 uute, müüdud külmkappidega võrreldes, siis väikese kodutehnika puhul on taaskasutusse jõudmise protsent Eestis arvestuslikult alla 20%,” lisas Vetsa.
Just seepärast on juba tavapärastele patareide ja lambijäätmete kogumiskastidele nüüdsest lisandunud paljudes kauplustes ka väikese kodutehnika kogumiskastid.
Uudiseks on ka see, et tarbija võib poodi, kogumiskasti oma vana seadme viia ka siis, kui ta midagi sellel konkreetsel korral ei osta.
Margus Vetsa sõnul ei pea kaupmehed nende poolt pakutavaid kogumiskaste kasutama.
„Põhiline on see, et iga tarbija saab oma kodulähedases supermarketis või elektroonikapoes mittevajalikest vanadest seadmetest loobuda, jättes loodusele teadlikult väiksema jalajälje,” täiendas Vetsa.
Väikekodutehnika alla kuuluvad kasutatud seadmed, mille välised mõõdud jäävad alla 25 cm ja mida kauplused tagasi võtavad on näiteks: triikrauad, röstrid, fritterid, kohviveskid, kohvimasinad, juukselõikusmasinad, föönid, laste elektroonilised mänguasjad, habemeajamisaparaadid, massaažiaparaadid ja muud kehahooldusseadmed, kellad, käekellad ja seadmed aja mõõtmiseks, kaalud, sülearvutid (kaasa arvatud hiir, ekraan ja klaviatuur), pihu-arvutid, märkmikarvutid, tasku- ja lauakalkulaatorid, telefonid, taksofonid, traadita telefonid, mobiiltelefonid, automaatvastajad, väikesed audio-video seadmed (raadiod, pleierid, kõrvaklapid jms.). Muud väikesed tarbeelektroonika ja -meditsiiniseadmed.
Ühest tonnist kasututest väike-kodutehnika seadmetest saab umbes:
- 350 kg puhast terast;
- 300 kg erinevat tüüpi plasti;
- 100 kg erinevaid elektrimootoreid;
- 35 kg juhtmeid ja pistikuid;
- 40 kg trafosid ja kondensaatoreid;
- 20 kg alumiiniumi;
- 95 kg erinevaid muid materjale;
- 60 kg taaskasutuseks sobimatuid materjale (lähevad põletamisele energia saamiseks).
Ühest tonnist väike-kodutehnika seadmetest umbes 85% leiab ringlusse võtmist materjalidena, 10% läheb põletamisele, 5% läheb ladestamisele.
Vanadest lambipirnidest jääb peale töötlemist järgi 85% klaasi ja 5% muid taasringlussevõtu kõlbulikke materjale. Ainult 10% läheb ringlusest kõrvaldamisele.
Mis juhtub vanade elektri- ja elektroonikaseadmetega edasi?
- väike kodutehnika läheb ümbertöötlemisele jäätmekäitluskeskusesse Weerec, Harjumaal. Seal eraldatakse üksteisest kõik erinevad materjalid ja ained ning suunatakse vajadusel edasi täiendavateks käitlustoiminguteks kuni jäätmetest on saanud taas tooraine, mida saab kasutusele võtta uute toodete valmistamisel;
- lambijäätmed lähevad ümbertöötlemiseks Läti jäätmekäitlusettevõttesse;
- patareid leiavad ümbertöötlemist Poola jäätmekäitleja juures.