Seljaku käsitööspaas kasutame purgiküünalde valamiseks parafiini, mis on müügil graanulitena, ja spetsiaalseid küünlavärve. Kodus võib katsetada ka vanade küünlajuppidega, kuid nende puhul on ilusaid ja erksaid värvitoone saada keerulisem.

Küünlavärve on müügil graanulite ja tablettidena ning need tuleb lisada sulatamise ajal. Väikeses koguses võib värvimiseks kasutada ka seisma jäänud rasvakriidijuppe, kuid suurema hulga lisamisel kipub küünal sel juhul põlemisel tossama.

Küünlateo juures on oluline valida õige jämedusega taht. Liiga peenike ei suuda piisavalt parafiini sulatada, põletab küünlasse väikese augu ja kustub. Liiga jäme taht suitseb ja tahmab. Tahi ostmisel peaks küsima infot, kui jämedale küünlale on see mõeldud, kuid kodus tasuks kõigepealt ühe küünlaga katsetada.

Tahti müüakse nii vahatatud ja metallalusega juppidena kui ka tahinöörina. Tahinöör tuleb ise vahatada ning metallalus lisada. Vahatamiseks kastke taht sulavaha sisse ja laske sel seal mõnda aega seista, et vaha kindlalt nööri sisse imbuks. Seejärel jätke taht siledale alusele tahkuma.

Materjalid ja töövahendid

  • Parafiin või vanad küünlajupid.
  • Küünlavärv või värvilised rasvakriidid.
  • Metallalusega taht.
  • Klaasid, purgid või muud sobiva suurusega anumad.
  • Vahasulatusnõu koos veevanniga.
  • Grilltikud ja maalriteip.

Töö käik

Sulatage parafiin veevannil. Järgige ohutusnõudeid ja vaadake, et parafiin keema ei läheks. Suuremas potis olev vesi võiks sulatamise ajal kergelt kahiseda, mitte mulinal keeda. Kui teete küünlaid koos lastega, siis hoidke nad igaks juhuks pliidist kaugemal, sest sulaparafiin on väga kuum.

Lisage juba sulatamise algul küünlavärv või mõni tükike rasvakriiti. Siiruviirulise küünla tegemiseks läheb tarvis vähemalt 2–3 eri värvi.

Valage vormi põhja väike tilk sulaparafiini ja paigaldage taht nii, et metallalus jääb põhja keskele. Vajadusel kasutage tahi õigesse kohta surumisel grilltikku.
Kinnitage tükike maalriteipi purgisuule nii, et see hoiaks tahti küünla keskel.
Toetage purk taldrikuservale või muule toekamale esemele kaldu ning valage esimene värv. Jälgige, et parafiin ei ulatuks purgisuuni, vaid jääks paar sentimeetrit vaba ruumi. Jätke esimene värv tahkuma.
Kui esimene värv on tahkunud, kinnitage teip teisele poole tahti, pöörake purki ja korrake eelmist töövõtet.
Lisage purki soovikohasel arvul värviviirgusid ja lõpuks valage tühjaks jäänud ala parafiini täis, jättes ülaservast umbes sentimeetri vabaks. Laske küünlal tahkuda.

Sojavahaküünlad

Lisaks parafiinile sobivad küünalde valmistamiseks ka looduslikud materjalid, näiteks soja- ja mesilasvaha. Looduslikud materjalid on keskkonnasõbralikumad ning neist tehtud küünlad põlevad kauem. Purgiküünaldele mõeldud sojavaha on pehmem ja sobibki ainult selliste küünalde tegemiseks, mis jäävad põlemise ajaks vormi. Sojavaha toonimisel jäävad värvid mitu korda heledamad ja pastelsemad kui parafiini puhul.

Sojavahast purgiküünlaid valatakse sarnaselt parafiiniküünaldega. Kuna see materjal tahkub aeglaselt, ei saa tahti kinnitada vormi põhja vaha abil, vaid tuleks kasutada kahepoolset teipi või kuumakindlat liimi.

Põletage sojavahaküünlaid korraga vähemalt paar tundi, et põlemine oleks ühtlasem ja kogu küünla pealispind sulanud. Kustutamiseks suruge taht tikuotsaga korraks sulavaha sisse ja tõmmake sealt kiiresti ka välja. Enne järgmist põletamist lõigake taht lühemaks.

Kas loetud artikkel vastas Teie ootustele?
Ei ole üldse rahul Olen väga rahul