Hea Eesti kartul on eestlase toidulaual asendamatu
Kuigi statistika andmetel on kartuli tarbimine Eestis vähenenud, ei kujuta vist keegi toidulauda ilma kartulita ette. Kuum keedetud kartul käib kokku nii süldi kui verivorstiga, ning külmlaud kartulisalatita ei ole päris õige asi.
Head Eestis aretatud ja toodetud kartulit polegi nii lihtne leida. Sageli on poekettides müügil olevad kartulid sordinimeta. Isegi siis, kui suudate tuvastada, kas tegu on Eestis või mujal kasvatatud kartuliga, ei ole piisavalt infot, milleks see kartul sobib, kas pudruks või hoopis salatiks. Näiteks kartul sordinimega ‘Laura’ on Saksamaal aretatud ja putru sellest teha ei maksa, sest tambitud mass muutub kleepuvaks.
Vaatamata sellele, et suurtes kaubanduskettides on Eestis aretatud ja kasvatatud kartul pigem haruldane, püüab Eesti Taimekasvatuse Instituut tutvustada meil aretatud sorte ja selle köögivilja kasutustüüpide märgistust.
Märgistus jaotab kartulid nelja rühma.
A – salatikartul: tahke, kõva, pisut kleepuv, ei kee katki.
B – tavaline lauakartul: vähejahune, keeb ühtlaselt pehmeks, kuid ei lagune.
C – jahune lauakartul: keskmiselt jahune, laguneb keetmisel osaliselt.
D – püreekartul: jahune ja kuiv, laguneb keetmisel peaaegu täielikult
‘Reet’ jääb kahe kasutustüübi, B ja C vahele. Tegu on samuti keskvalmiva sordiga.
Uutest sortidest on maitsev ja juba populaarsust koguv sort ‘Teele’, mis registreeriti alles 2013. aastal. See on täpselt selline kartul, nagu jõulusüldi kõrvale võtta sobib. Mure, kollane, väga maitsev. Mugulad on suhteliselt suured, ovaalsed ja madalate silmadega. Kiduussikindel ja hea lehemädanikukindlusega. Säilib hästi, tumeneb nii toorelt kui keedetult vaid õige pisut. Sobib mahekasvatusse ja saab hästi ka masinaga koorida.
Kui D- ehk püreekartuli kasutusgrupi sorte müügil ei ole võib ka C- ja B/C-grupi kartulist rahulikult püreed teha. Saate suurepärase ja esindusliku toidu.
Kartuli toiteväärtust ei tohiks alahinnata, see on üsna sarnane tatra omaga, ning süsivesikuid ja rasva on vähem kui pastatoodetes, samas sisaldab rohkem kiudaineid.
Kartul, eriti koos koorega keedetult, annab palju C-vitamiini. Mugulad sisaldavad ka foolhapet, mida soovitatakse beebit ootavatele naistele, et tulevane ilmakodanik kasvaks terve ja tugev.
Küsige turul käies müüjatelt Eesti kartulisorte, ostke õige toidu jaoks õige asi, ja teie pühad on rikkamad. Lisaks on see kummardus Eesti sordiaretajatele, kes ühe sordi väljatöötamiseks kulutavad kümme ja enam aastat.
Allikas: Eesti Taimekasvatuse Instituut