24.01.2017, 16:00
FOTOD: Iidne Jaapani söestamistehnika sobib ka kaasaegsesse kodukujundusse
Yakisugi on puidu pinna söestamise tehnika Jaapanist ning juba sajandeid vana. Arvatavasti on see maailma vanim puidu kaitsmise viis.
FOTO:
Eestis on söestamise abil töödeldud pinnasesse pandavaid puidust aiapostide otsi, et takistada mädanemist ning seente ja puidukahjurite levikut. Lauapindade söestamiseks kasutatakse korstnameetodit ja söestamist põletiga.
Korstnameetodi puhul ühendatakse kolm lauda kolmnurkselt kokku ja süüdatakse seest. Mõne aja pärast kustutatakse tuli veevannis. Sellise töötlemise tulemusena tekib huvitav, krokodillinaha moodi pind.
Eesti arhitektid ja disainerid on taasavastanud pindade töötlemisel yakisugi tehnika. Jaapani meistrid on korraldanud sellealaseid töötubasid, ja söestatud laudu on Eestis kasutatud juba kahe maja välisfassaadil.
Mina kasutasin sellist söestamist paarkümmend aastat tagasi, oskamata sellele siis yakisugi uhket nime anda. Dekoratiivsed seinakaunistused on leeklambiga kuni söestumiseni üle põletatud. Sedaviisi põletada tohib vaid õues, majadest eemal, ning kustutamiseks peab läheduses olema vesi.
Hiljem on kuivanud pinnad tugeva kapronharjaga harjatud. Leek ümardab servad ja põletab pindmiselt välja pehmema puidu. Harjamine eemaldab lahtise tahma ja toob esile reljeefse pinna.
Sellised seinakaunistused on efektsed pritskohvil, tellis- ja paekivipindadel. Linnakorteri kirjule tapeedile ei pruugi see aga sobida.