Tegelikult aga saab nii mõndagi ära teha selleks, et kaitsta nii aeda kui koera.

Tehke aed loomale põnevaks

Kui taimed piirdele liiga lähedale istutada, siis tõenäoliselt jookseb valvur nendest üle. Ta lihtsalt peab saama mööduva naabrikutsuga “juttu ajada”.

Abi on sellest, kui aeda läbivad selgelt piiritletud rajad, ja aed peaks olema koera jaoks kindlateks aladeks jagatud. Kui koeral on kindlad mängimis- ning kaevamiskohad, mis hoiavad hoiavad teda tegevuses, tunneb ta teiste alade vastu vähem huvi. Selleks, et koer mõistaks, missugused tegevused millises aiaosas lubatud on, peate teda koolitama. See nõuab tohutult järjekindlust. Iga valesse kohta kaevatud kont tuleb koos koeraga nii-öelda ümber istutada. Lubatud alale loomulikult.

Kindlasti peavad mängud jääma mängualale. Ei saa looma peale pahandada selle pärast, et ta tarbeaiast üle jookseb, kui teie ise või keegi pereliikmetest palli talle just sinna viskab. Koerale pakuvad huvi ka tuules kiikuvad taimed, näiteks paljud kõrrelised.

Koera ase õigesse kohta

Koera kuut või magamisase peab asuma sellises paigas, et loom näeks väravat ja kodu ust. Valvamine on tema töö, ja kui koera koht on vales paigas, siis ta seda tõenäoliselt sihipäraselt kasutama ei hakka. Samuti tuleb võimaldada tal mööda ala perimeetrit liikuda. Kui taimed piirdele liiga lähedale istutada, siis ilmselt jookseb valvur nendest üle. Ta lihtsalt peab saama mööduva naabrikutsuga “juttu ajada”.

Jätke heki ja piirde vahele piisavalt ruumi, et loom liikuma pääseks. See on ka aiakujunduslikult hea mõte, sest hekk varjab vaate looma jooksurajale, kus muru nähtavasti kasvada ei taha ja mis väga kena välja ei näe.

Kasutage vastupidavaid taimi

Kindlasti tasub kasutada taimi, mis on vastupidavad ja kergesti taastuvad. Aeda, kus elab koer, ei maksa istutada väga kalleid ja eksootilisi taimi. Alati võib juhtuda, et mõni asi jääb kogemata lemmikule hambu või jookseb ta sellest üle. Head liigid on need, mis meil ka looduslikult kasvavad või nende sordid. Hästi sobivad karikakrad, päevakübarad ja kurerehad.

Hea lahendus on ka õitsvate põõsastega haljastamine. Kõrgematest põõsastest sobib lodjapuu, madalamatest näiteks põõsasmaran. Seni kuni põõsad on väikesed, tuleks neid kindlasti looma eest kaitsta. Selleks piirake põõsas näiteks kõrgema võrguga. Kõrgete, kergesti murduvate vartega taimed, näiteks liiliad, võiks istutada sinna, kuhu koera ei lubata. Selliste taimedega ala võiks olla koerale keelatud ja võimaluse korral peaks sinna pääsemine olema ka takistatud.

Aias, kus mõni taltsas “hunt” ringi jookseb, peaks arvestama sellega, et mõned taimed on loomale mürgised ja võivad tervist kahjustada. Selliste taimede hulka kuuluvad lumekupp, kullerkupp, nartsiss, näsiniin, sõrmkübar, aed-kukekannus, hortensia, jugapuu, tomat ja isegi tamm. Seetõttu tuleks nende taimede istutamist aeda vältida või piirata istutusalad aia või raadiopiirdega, et loom sinna ei pääseks.

Istutage koerasõbralikke taimi

Loomade kaevamis- ja närimisvajadus erineb. Need tõud, kes on aretatud abilisteks uruloomade püüdmisel, on suurema kaevamissooviga. Näiteks taksid kipuvad alati rohimisel “aitama” ja tekitavad sellega aednikule meelehärmi. Kui teil tekib kahtlus, et loom on taime- osi närinud ja neelanud, pöörduge kindlasti loomaarsti poole. Mürgistussümptomiteks võivad olla loidus, kõhulahtisus, oksendamine, krambid ja kiire hingamine.
Vältige loomale mürgiseid taimi.

See kõik ei tähenda sugugi, et te ei võiks luua endale kaunist ja lillerohket aeda. Koerasõbralikke kauneid lilli on piisavalt, et nendest ja nende sortidest rajada imeline õitsev aed. Lõvilõuad, astrid, kuslapuud, roosid, päevalilled, jumikad, balsamiin- ja sultan-lemmaltsad, saialilled ja hõbepuud on kõik kaunid ja vastupidavad ning sobivad aeda, kus elavad kutsud.

Tehke aed turvaliseks

Neljajalgsed sõbrad kipuvad ilma uudistama eriti siis, kui pererahvast kodus ei ole. Seetõttu on oluline, et tarades poleks auke, kust läbi pugeda ega ka võimalust üle hüpata. Kunagi oli meil väikest kasvu koer, kes kasutas kavalat nippi, et pruudile külla minna. Nimelt surus ta ennast selgapidi vastu aia ääres kasvanud kaske ja kraapis siis end võrkaeda mööda üles. See tundus väga “mittekoerapärane”, aga toimis siiski.

Uues kodus kasutame esialgu raadiopiiret. Meie saksa lambakoer õppis oma piirid kiiresti selgeks ega tükkinud välja. Kui raadiopiire katki läks, võttis tal umbes nädala jagu aega, et taibata – puudub nii hoiatav heli kui ka elektrilöögis väljenduv karistus.

Kõige suurem soov piire ületada on loomal just siis, kui tema oma kari ehk perekond kuhugi läheb. Siis proovib ta iga hinna eest karjale järgneda.

Raadiopiirde ja halvasti kindlustatud tara suur puudus on ka see, et võõrad koerad tulevad teie aeda sisse. Sissetungijatel pole aga õrna aimugi territooriumil kehtivatest reeglitest, lisaks võivad nad maa-alal elava kutsuga kergesti tülli minna.

Hoidke aed tigudest vaba

Tasub hoolitseda ka selle eest, et teie lemmik tigusid ja nälkjaid ei sööks. Need limused on mitme parasiidi vaheperemeheks ja parem on hoolitseda selle eest, et koer haigeks ei jääks. Keemilisi tigude peletamise graanuleid ma ei soovita, sest need viivad keskkonda mürkaineid.

Hästi toimib tigude peibutamine toiduga neile aladele, mis on koerale keelatud või kättesaamatud. Seal saate limused kokku koguda ja hävitada. Peibutuseks sobib näiteks õlu.

Ärge kasutage kemikaale

Kemikaalide kasutamine aias võib mõjutada nii teid ennast kui teie lemmikut. Kõik mürkained satuvad aineringesse ja jõuavad tagasi meie toidulauale. Koertele võivad kahjulikuks osutuda aga nii teograanulid kui ka kloorine basseinivesi, kui ta neid sööb ja joob.

Juhul kui viite toidujäätmed kompostikasti, siis on parem, kui koer sinna ligi ei pääse. Toidulõhn meelitab, aga komposti hulgas võib olla asju, mis on koerale kahjulikud. Kanakonte ja muid lihatoitude jääke on targem komposti mitte panna. Lisaks viimastele võivad koerale vaevusi põhjustada ka viinamarjad, rosinad, sibul ja avokaado.

Looge koerale oma tualett

Treenige looma tegema oma häda kindlasse kohta. Selleks jätke aeda looduslikum piirkond, kus ta saab end vabalt tunda. Eriti oluline on loomale selgitada, et põõsaste ja puude peale ei urineerita. Kui vähene kogus uriini mõjub taimedele kasvu stimuleerivalt (sest on lämmastikurikas), siis suures koguses põhjustab see taimede närtsimist. Kui koer kipub mõnda kohta pidevalt jalga tõstma, on esmaabiks ala rohke veega uhtumine.

Kui teie aed on väike, saab sõbraga niisama väljas jalutada. Ka siis hoolitsege, et lemmik oleks rihma otsas ja tema väljaheited kellegi teise aiatagust “kaunistama” ei jääks.