Enne kasvuhoone soetamist võiks mõtiskleda selle üle, milliseid kultuure kavatsete kasvatama hakata. Eri taimedel on kasvuruumi ning valgus-, soojus- ja niiskustingimuste suhtes erinevad nõudmised. Näiteks tomati- või kurgitaimi mahub ruutmeetrile 2–3. Tomateid, kurke ja kibepipraid võib kasvatada ka potitaimedena. Kui aga tahate kasvatada viinamarju, siis selle taime juured vajavad rohkesti ruumi.

Taimevalikust sõltub ka kasvupinnas. Kui kavatsete suuremal hulgal lilli ja tarbeaiataimi ise ette kasvatada, peaks olema võimalus paigutada kasvuhoonesse riiulid. Eriti hea, kui need saaks pärast ettekasvatusperioodi lõppu eemaldada.

Kasvatatavate taimede hulk sõltub ju ka sellest, kas soovite neid kohe söömiseks või kavatsete ka sisse teha ja säilitada. Kui te hoidiseid vaaritada ei viitsi, pole mõtet väga suurde kasvuhoonesse investeerida. Sama kehtib sel puhul, kui muretsete kasvuhoone suvilasse. Kuna suvilat külastate ilmselt harvem, võiks ka triiphoone väiksem olla. Samas tasub sellisel juhul, kui ise sagedasti eemal olete, investeerida automaatsesse tuulutussüsteemi ja varustada kasvuhoone tilkkastmissüsteemiga. Seda võib muidugi teha ka koju soetatava kasvumaja puhul.

Kasvuhoone asukoht

Kasvuhoone jaoks peab aias leidma suurusega sobiva koha, samuti jälgima sealseid valgustingimusi. Võimalik, et paik, mis kesksuvel on päikeseküllane, jääb hilissuvel varakult päikeseta, kuna see paistab madalamalt. Parim paik on päikeseline ja tuulte eest varjatud. N-ö majakujulise kasvuhoone pikemad küljed peaks jääma idasse ja läände – nii on valguse jaotus kasvuhoones ühtlasem. See ei kehti aga kuppel- ja passiivkasvuhoonete puhul.

Kasvuhoone asukoht võiks võimaluse korral olla selline, et sinna on mugav lipata tomatit ja kurki tooma. Ei ole mõtet planeerida nii, et peotäie värske kraami jaoks peab ette võtma pika matka. Sestap vaadake asukohta otsides, kuidas hakkaksid kulgema käigurajad. Võimalik, et tee tuleks sellisel juhul ka sillutada või astekividega katta.

Oluline on ka kasvuhoone harjakõrgus. Väikese kasvuhoone puhul, kus käigurada jääb keskele, tuleb silmas pidada, et seinte äärest on see palju madalam. Kõrgust saab kasvuhoonele juurde anda ka sokli ehitamisega. Viinamarjad ja mitmed tomatisordid võivad kasvada kuni kolme meetri kõrguseks.

Osta või ise teha?

Loomulikult on lihtsam kasvuhoone osta. Valmis valikuid on turul piisavalt. Kui aga otsustate, et ise tehes tuleb odavam või on teil mingid erisoovid, mida valmistoodetel ei ole ning ehitusoskused on olemas, siis tehke muidugi ise. Materjalivalik on lai. Raami võib valmistada nii metallist kui puidust. Puitmaterjalidest on hea vastupidavusega lehis. Kuna kasvuhoones elavad sageli ka seened, kipub kasvuhoone puitkonstruktsioon kergesti mädanema. Lehise puit on selles osas üks vastupidavamaid. Odavamad ja kättesaadavamad metallkarkassid kipuvad aga roostetama.

Kattematerjalideks sobib nii klaas kui polükarbonaatkatted. Tänapäeval eelistatakse viimast, sest see on kerge, vastupidav ja hea soojusisolatsiooniga materjal. Ise ehitamise puhul on muidugi oluline materjali odavus, ja kui on klaasi, mis juba olemas, siis tasub seda ka kasutada.

Valmis kasvumajade valik on lai, alates kuppelkasvuhoonetest ja lõpetades kaarkasvuhoonetega. Kuppelkasvuhoone eeliseks loetakse seda, et soojus ja valgus jaotuvad väga ühtlaselt, lisaks ei suru talvine lumi konstruktsiooni katki.

Vundament on vajalik

Olenemata sellest, millise kasvuhoone valite, vajab see ikkagi vundamenti. Seda on tarvis eelkõige stabiilsuse tagamiseks. Vundamendi rajamine on töömahukas. Võimalik on rajada kas postvundamendina või plokkidest (näiteks Fibo plokid) lintvundamendina.

Postvundamendi puhul valatakse betoonist vundament postide sisse, kasvuhoone nurkadesse. Plokkidest vundament rajatakse kogu triiphoone ulatuses ja on hea juhul, kui kavatsete kasvuhoone seest kiviplaatidega katta.

Mõlemad vundamenditüübid vajavad olemasoleva pinnase eemaldamist ja liivast aluse tegemist. Kui vundamendi ehitamine tundub keeruline, küsige abi professionaalselt ehitajalt või kasvuhoone müüjalt.

Kasvuhoone tuleb ka korralikult vundamendi külge kinnitada, et see tuult alla ei võtaks.

Kasvuhoone on investeering aastateks, seetõttu tasub mõelda, milleks ja millist. Aednikuna muidugi hoiatan, et taimedega tegelemise soov võib süveneda ja sestap tuleks kasvuhoone valida väikese varuga. Samuti tasub investeerida automaatsetesse õhutus- ja kastmissüsteemidesse – see teeb elu mugavamaks.