Eriti hästi toimib kõik kui juurutada lahjas mullas ja kasutada juurutuspulbrit. Kevadised noored võrsed seevastu võivad tavalistes korteritingimustes hoides (lisavalguse puudumine, toitainete vähesus jms) olla pikaks veninud ja nõrgukesed ja ei pruugi sugugi paremini juurduda. Seega tehke pistikud julgesti just nüüd!

Pelargoonide emataimelt võetud pistikuist saate identsed taimekesed. Paljundamiseks võib kasutada nii varre- kui ladvapistikuid.

Jälgige neid näpunäiteid, et pistikust kasvaks tugev taim:
  • Pistikute võtmiseks kasutage teravat nuga, kuid pelargoone on võrdlemisi lihtne ka murda. Pistik peab olema umbes 10 cm pikk ja 3-4 lehega. Murdke ära kollased ja närbuma kippuvad lehed ning õiepung, juhul kui emataim on jõudnud selle juba moodustada.
  • Pistikute lõikepinnal laske umbes tunni-kahe vältel kuivada. Sel ajal hoida pistikuid liigse närbumise vältimiseks ereda päikese eest varjatud kohas. Juurdumise soodustamiseks võib kasutada juurdumispulbrit. Lõikepinna võib desinfitseerida ka söepulbriga, see vähendab mädanike teket.
  • Asetage pistik juurduma kraanivette või mulda. Vees jälgige, et vesi ei roiskuks, vajadusel vahetage. Vette juurdunud pistikud istutage ettevaatlikult mulda, kui juured on umbes 3-5 cm pikkused.
  • Pelargoonidele sobib õhurikas ja vähese toitainetesisaldusega. Sobib näiteks kaktustele mõeldud muld või külvi- ja pikeerimismuld, üsna hästi juurduvad pistikud ka puhtas, niiskes liivas. Mulda potis ei tohi liiga tihedalt kokku suruda, muidu on arenevatel juurtel raske seda läbida. Samas, päris tihendamata muld on aga liialt õhuline ning see on samuti juurdumiseks ebasoodne. Ühte potti võib panna juurduma üks kuni kolm pistikut.
  • Et pistikud hästi juurduks, asetage potid valgesse, kuid mitte ereda kõrvetava päikese kätte. Temperatuur ei tohi olla väga kõrge ega ka liiga madal (mitte alla +18º C). Vahemik +20º...+25º C on täiesti piisav. Soojas mullas juurduvad pistikud kiiremini.
  • Olenevalt taime seisukorrast ja kasvukoha tingimustest võtab juurdumine aega kuni 21 päeva. Kindel märk juurdumisest on uued arenevad lehekesed taimel.
  • Kui taimed on korralikult juurdunud, neid pintseeritakse, et soodustada harunemist ning anda taimele põõsasjas kuju. Korralikult juurdunud taime võib ümber istutada juba veidi suuremasse potti ja toitainerikkamasse mulda.
  • Harjutage taimi nädala jooksul õuetingimustega, enne kui taimed oma koha peenras leiavad.
Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid