Viljapuu-tüvevähk

Haigus esineb tüvel, suurematel okstel ja võraharude hargnemise kohtades. Haigel kohal on märgata eri kujuga puhetunud servadega haavandid ja pahad. Need tekivad, sest haiguse algstaadiumis üritab vohav kallus neid kinni kasvatada. Tüvevähi puhul on kaht tüüpi haavandeid: avavähk ja umbvähk. Esimese korral on laigu keskel koor hävinud ning märgata võib puitu, seen on juba otsapidi puitu tunginud ning kinnikasvamine ei ole võimalik.

Umbvähi korral on kambiumi aktiivse tegevuse tõttu kallust juurde tekkinud ning see katab haavandi. Tüvevähki nakatunud puude viljadki võivad hakata mädanema, enamasti karika- või varrepoolsest osast.

Viljapuu-mustvähk

Selle kahjustuse korral tekivad okstele punakaspruunid või lillakasmustad laigud, mis haiguse süvenedes suurenevad. Koor langeb laigu kohalt kuni puiduni maha. Sageli võivad laigud tekkida okste lõikekohtadesse või murdunud oksa kohale. Haigus avaldub lehtedel paar nädalat pärast õitsemist ja siis on lehe pealmisel pinnal märgata kuni 6 mm suuruseid laike, mis on keskelt hallikad ning servast punased.

Kahjustatud õite tolmukad ja emakas muutuvad mustaks ning jäävad kuivanuna puule. Viljad nakatuvad enne koristamist, kuid haiguspilt avaldub hoidlas. Vili pruunistub, muutub mustaks ning pind on krobeline.

Haigusetekitaja talvitub varisenud lehtedel ja viljadel, samuti haiguslaikudel. Haigus levib varakevadest sügiseni, eriti sobivad levikuks vihmased ilmad.

Viljapuu-tüvepõletik

Tüvepõletik kahjustab eelkõige noori õunapuid. Puu tüvel ning põhiokste väljumise kohas on piklikud haavandid. Selles kohas on koor sisse vajunud ning tumedam, võrreldes terve kohaga. Haiguse süvenedes koor praguneb ja hävib. Tüvepõletikule vastuvõtlikumad on suvesordid.

Viljapuu-tüvepõletiku vältimiseks tuleb välistada külmakahjustuste teket.

Viljapuu-koorepõletik

Kandeealiste õunapuude tüvel ja põhiokstel on koore pindmine kiht kärbunud ning muutunud punakaspruuniks. Haiguslaiku märkab vihmase ilmaga. Haigus sarnaneb viljapuu-tüvepõletikuga, kuid koorepõletiku korral on nekroos pindmises koorekihis ning lõhesid ei ole. Vanematel haavanditel kooreosa eraldub, kuid tekib uus koor.

Haiguse levikut soodustab suur õhuniiskus ning külmakahjustused, nii haigestuvad enam külmaõrnad sordid.