Hernes talub hästi külma, seetõttu on need ka ühed esimestena külvatavad seemned, mida võis tegelikult juba pea kuu aega tagasi maha panna. Lühiajalised öökülmad hernetaimi ei heiduta. Muide, varajase külvi eelis on ka varasem saak ja vähem hernekärsaka kahjustusi ehk rahvakeeli herneusse, kes taimede õitsemise ajal ei pruugi üldse veel liikvelgi olla.

  • Ära kasvata herneid samal kohal

Kui vähegi on võimalust, ei tohiks aedhernetaimi mitu aastat samal kohal kasvatada. Hernepeenra liigutamisega võtame kahjuritelt ja ka taimehaigustelt võimaluse ilma igasuguse vaevata levida. Mängi neile ninanips ja pane herned alati eelmise aasta kasvukohast võimalikult kaugele kasvama. Aedhernest ei tasu külvata ka kasvukohale, kus eelmine aasta kasvas aeduba, põlduba vm liblikõieline.

  • Vali õige kasvukoht!

Aedherne kasvukohaks vali soe päikseline ja tuultele avatud koht (külmi tuuli ta ei talu). Nii on tülikaid kahjureid (näiteks hernemähkur) oluliselt vähem. Liiga märjas kasvukohas on haiguste oht suurem, liiga kuivas kasvukohas saadakse väikesepoolsed kaunad, varjulises kohas venib taim valgusepoole küünitades välja ja saak kannatab.

  • Hangi feromoonpüünised

Hernemähkuri populatsiooni vähendamiseks on olemas ka feromoonpüünised. Hernemähkuri püügiks tuleb seada üles 1 püünis 2-3 m hernepeenra kohta. Suuremal põllul panna püünised ümberringi umbes 20 m vahedega ning lisaks mõned keskele. Püünise saab endale soetada aianduskeskusest või ehituspoest.

  • Pane rõhku maaharimisele!

Hernemähkurid talvituvad kasvukohal mullas. Selleks, et nende võimalused ületalve elada nullida tuleks kasvukohalt varred ja praht pärast kaunte koristamist põletada ning maa sügisel sügavalt kaevata.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid