Mõne liigi vastsed võivad muutuda tänu taimetoidu armastusele tülikateks põllu- või aiakahjuriteks. Traatusside kahjustuste all kannatavad peamiselt taimede maa-alused osad, eriti tõusmed ja peedi- ning porgandijuurikad või kartulimugulad.

Selleks, et koduaias korralikku saaki saada, tuleb midagi ette võtta juba nüüd, suve hakul. Tülikast kahjurist vabanemine pole lihtne, ent tema arvukust saab vähendada.

  • Püüdmine


Naksurlaste vastseid ehk traatusse saab väga edukalt peenrast välja püüda kasutades neile meeldivat peibutustoitu. Selleks võtke suured kartulimugulad ja lõigake pooleks. Asetage poolik kartul lõikepind allpool peenrale pisut mulla siise. Järgmisel hommikul keerake kartulid ümber ja korjake sinna maiustama kogunenud traatussid kokku ning hävitage. Sama võtet tuleb korrata kuniks neid kartulite alla enam ei ilmu.

  • Mulla kobestamine


Mulla harimine pindmistes kihtides on suvel väga oluline, kuna just seal arenevad naksurlaste munadest kahjurid. Valmikud munevad juunis-juulis mulla pindmisse kihti ning surevad varsti pärast munemist. Muna kest on õrn, mistõttu ka kerge puutumine vigastab seda ja peatab edasise arengu. Taimede kõplamine vms vaheltharimine juuni lõpul ja juuli algul on peamine agrotehniline taimekaitsevõte, millega saame noorte traatusside arvukust piirata.

  • Püünistaimede istutamine


Naksurlaste vaieldamatu lemmik on aedsalat. Istutage salatitaimi juurikapeenrasse teiste kultuuride vahele. Nii annate kahjuritele võimaluse tarvida oma meelistoitu ja nad jätavad juurikad tõenäoliselt rahule kuniks salatit jätkub.

  • Mulla lupjamine


Naksurlastele meeldib palju rohkem happeline pinnas. Seetõttu sunnib neid taganema ka mulla lupjamine. Alati pole aga võimalik seda võtet kasutada, kuna ka kasvatatavad kultuurid võivad vajada sarnaseid tingimusi.

Siinkohal on oluline teada, et naksurlaste vastseid on mullas erinevatses arengustaadiumites, selleks, et saavutada soovitud tulemust kasutage kõiki nippe korraga!

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid