Kui taim kasvab väga jõuliselt ja külgvõrseid moodustub liiga palju, tuleb neid eemaldada. Seda tüüpi taimede puhul on tähtis teada, et neid tuleks kasvukohale istutada enne õite avanemist - ainult siis juurdub taim hästi ja kasvab lopsakaks. Kui õied on juba avanenud suunab determinantne taim kogu oma energia viljade kasvatamisse ja juurestik ei pruugi korralikult välja areneda, ning taim jääb kiduraks.

Indeterminantsed ehk piiramatu kasvuga ehk kõrgekasvulised sordid kasvavad ladvast pidevalt edasi. Seda tüüpi sortidel eemaldatakse külgvõsud pidevalt igal kasvunädalal. Kütteta kasvuhoones murtakse ka taime latv ära augusti algul. Selline taim kujundatakse enamasti üheharuliseks, püstiseks. Kõrgekasvulisi tomatitaimi istutatakse kasvukohale siis, kui esimesed õied on juba avanenud.

Pooldeterminantsed ehk poolpõõsasjad sordid lõpetavad ise oma kasvu, tavaliselt 6. viljakobara kohalt. Selliseid taimi kujundatakse tihti põõsasteks, eemaldades esimesed 4 külgvõsu ja jättes ülejäänud alles.

Ka lehti tasuks taimedelt veidi vähemaks noppida, eriti kui taimed kasvavad tihedalt ja kipuvad üksteise eest valgust katma. Korraga ei tohiks taimelt üle kahe lehe võtta. Lehtede murdmine õnnestub paremini suunaga alt ülespoole. Siis ei vigasta lehte maha tõmmates ka vart. Haigustekitajad on varmad varrevigastuste kaudu taimesse tungima.

Soodustage tolmlemist

Tomat kannab hästi vilja siis, kui tuul ja putukad teda korralikult tolmeldavad. Avamaal pole sellega muret, aga kasvuhoones tuleb asjale kaasa aidata ja tuginööre paar korda nädalas kergelt kõigutada. Piisab kergest liikumisest, et õietolm langeks emakasuudmele ja viljad saaksid hakata arenema.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid