Parim ja veidi kehvem mõõdulint. Mõlemaga saab mõõta, kuid esiplaanil olev ja laiem võimaldab seda teha ka üksi.

Väärt mõõdulint aitab mitmel puhul

Milline mõõdulint on kodusteks töödeks parim? See võiks olla kolme- kuni viiemeetrine ning kerge, pisike ja mugav kasutada. Mõõdulinti valides tuleks jälgida, et korpusest väljuv lint oleks vähemalt 25 mm laiune, siis ei paindu see üksi töötava inimese käes läbi, isegi kui seda mitu meetrit välja tõmmata. Peenikese lindiga on raske töötada, sest see kipub longu vajuma ja keerdu minema.

Kui olete üksi ja teil on vaja mõõta kahe seina vahelist kaugust, siis käib see sellise mõõdulindiga väga lihtsalt. Tõmbate lindi välja, panete selle kahekorra, siis metallist otsiku vastu seina ja liigute linti järele andes teise seinani. Tuleb jälgida, et mõõdulint oleks sirge, mitte diagonaalis. Vastasel korral saate vale mõõdu.

Magnetiga mõõdulint jääb metalli külge kinni ...

Pange tähele: hea mõõdulindi alguses on magnetotsik. See lihtsustab üksi mõõtmist, sest selle saab toetada vastu metallkonstruktsiooni. Samuti on magnetotsikuga mõõdulindist abi unustamise korral. Näiteks kui tuleb midagi kõrgel mõõta ja kinnitada, aga üles ronides selgub, et kruvid on põrandale jäänud. Pruugib vaid mõõdulint pikaks venitada ja magnetots kruvidele suunata, kui punt kruvisid ongi selle küljes. Jääb üle ainult lint ettevaatlikult kokku kerida. Magnetotsik võib suuta tellingutele tõsta isegi mõne raskema eseme, kas või kipsinoa või nurgiku.

... ja suudab maha unustatud metallist töövahendeid kõrgustesse tõsta.

Käepärastest vahenditest

Peale mõõtmise saab head mõõdulinti kasutada sirklina, mis muidu sageli ilmatu suuri kaari ja ringe teha ei võimalda. Omamoodi sirkli tegemiseks läheb teil käepärastest vahenditest vaja mõõdulindirulli, pliiatsit ja tugevat teipi.

Neist vahenditest saab teha sirkli.

Kõigepealt kinnitage pliiats teibiga mõõdulindi korpuse külge. Kui on vaja teha seinale kaar või ring, siis tasub keskkohta kinnitada kruvi, mille taha saab kinnitada mõõdulindi metall­otsiku.

Kinnitage pliiats teibiga.

Seejärel tuleb lint tõmmata nii pikaks kui vaja ja see lukustada – ongi käepärastest vahenditest sirkel valmis. Saate ühe hooga tõmmata sobiva raadiusega ringjoone või kaare.

Asetage mõõdulindi otsik keskmesse keeratud kruvipea taha ja sirkel ongi valmis.

Tasub teada, et kui teil pole paberit ega märkmikku käepärast, aga on vaja mõõdetud arv kirja panna, saab selle märkida mõõdulindi korpusele. See jääb kenasti näha ja hiljem saab pinna näpuga puhtaks hõõruda.

Vahel vajab ka mõõdulint hooldust, eriti kui tööd tehakse õues ja vihmase ilmaga. Piisab, kui teete lapi õliseks ja tõmbate lindi sellest läbi.

Nurgiku kontrollimine

Nurgiku kontrollimine

1. Tõmmake sirge joon.

2. Asetage nurgiku lühem ots joonega kohakuti ja tõmmake pliiatsiga teine sirge joon.

3. Nüüd pöörake nurgik teistpidi ja tõmmake uus joon esimesest kuni poole sentimeetri kaugusele.

4. Võrrelge, kas jooned on paralleelsed. Kui need hakkavad otsast lahku või kokku jooksma, siis paraku ei saa te selle nurgikuga kunagi teha korrektseid täisnurki.

Teine joon peab olema esimesega paralleelne.

Universaalne joonlaud

Parim joonlaud, mida võiks kodus remonti tehes nii horisontaal- kui ka vertikaaljoonte tõmbamiseks või lõikamiseks kasutada, on varustatud liigutatava käepideme ja liigutatavate klambritega. Klambrites on ümarad augud, mis võimaldavad näiteks tulevaste kruvide kohad pliiatsiga seinale märkida, ja nende kohal sälgud, mis lihtsustavad kinnitusvahendite asukoha märkimist joonlaua kohal.

Sven Kornak näitab kodusteks remonditöödeks parimat joonlauda.

Peale selle on selline joonlaud varustatud loodinäidikutega, millest üks on mõeldud horisontaal- ja teine vertikaalmõõtmisteks ja joonte tõmbamiseks.

Näiteks kui teil on vaja maali seinale riputamiseks panna kruvid kindla vahega ja ühele kõrgusele, siis surute joonlaua vastu seina ja jälgite, et loodis olev õhumull oleks ilusti keskel. Õige näidu saamiseks on oluline vaadata õhumulli otse, mitte küljelt.

Kui see on korras, saate kruvide asukohad pliiatsiga seinale märkida ja kruvid seina keerata.

Klambrites on ümarad augud, mis võimaldavad näiteks tulevaste kruvide kohad pliiatsiga seinale märkida.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena