FOTOD | Huvitavad tooted - sääski ja kasse peletavad lilled!
Sel nädalal tähistab Tartus asuv aianduskeskus Gardest esimest sünnipäeva. Sel puhul käisime uudistamas, mida uut ja huvitavat seal müügil on. Juhiks suure kaubavaliku sees oli Gardesti rohevaldkonna tootejuht Katrin Ruitlane-Rütli.
Kui rõdul või terrassil soovitakse kasvatada kurke või tomateid, siis selleks on olemas kavatuskotid, mis võtavad vähem ruumi, kui kasvatuskastid. Valikus on Kekkila ja Biolani kasvatuskotid, millele tuleb lihtsalt augud sisse lõigata ja taimed sinna istutada. Ühte kotti mahub näiteks kolm tomatitaime või tunduvalt rohkem maitsetaimi.
„Kui saak on korjatud, saab kotisisu komposti panna või ära visata,” selgitas tootejuht. Kasvuhoones selliseid kasvatuskotte kasutades on väga lihtne kasvuhoone sügisel puhtaks teha ja nii kahjureid ning haigusi vähendada. Stardiks on väetis mullas olemas, kuid kuna tomat tahab palju süüa, siis tuleks suve teises pooles neile vedelväetist lisaks anda.
Ilunõgesed on loomapeletajad taimed, mille võiks istutada sinna peenrasse, kust tahetakse kasse ja koeri eemale hoida. Väidetavalt ei meeldi lemmikutele ilunõgeste lõhn.
Lilleamplite jaoks on müügil veel viimased noortaimed, hinnaga 99 senti tükk - pelargoonid, lemmmalts, petuunia, raudürt, nelk, lobeelia jne. Nendest saab igaüks omanäolised amplid kokku miksida, ainult et siis peab arvestama, et õiteiluni läheb natuke aega.
Varsti tulevad suuremad lilletaimed peale ja siis saab lisaks praegu müügil olevatele võõrasemadele ka teisi õitsvaid taimi amplitesse ja rõdukastidesse soetada. Muidugi võib ka valmis ampli osta. „Kui inimene tahab oma amplis kevadlilled vahetada sügislillede vastu, siis mullu pakkusime sellist võimalust, et tooge amplid ja istutame uued taimed sinna sisse,” rääkis Katrin Ruitlane-Rütli.
Müügil on ka emotsioonitaimed ehk paprika-, tomati- ja baklažaanitaimed, millel on valmis viljad juba küljes. Need on ilusad kööki aknalauale panemiseks, samas peab arvestama, et suvi läbi sealt saaki ei saa. Tegu on pigem mõnda aega silma ja maitsemeelt rõõmustavate lühiajaliste kaaslastega.
Istutuspott Solar on nutikas päevapikendaja. Lamp vajab akude laadimiseks 6-8 tundi päikest ja pilves ilmaga 12 tundi (vihmaga ei lae). Öösel annab lamp potis olevale taimele 4-8 tundi lisavalgust.
Seenesõpradel on nüüd võimalik oma aias kasvatada austerservikuid, kollaseid servikuid või shiitake seeni. Vaja läheb puupakku ja seenetüübleid, mis on nakatatud seeneniidistikuga. Maamessi ajal tuleb Gardestis ka töötuba, kus seenetootja näitab, kuidas seenetüübleid kasutada.
Nüüd on ka korteriinimestel võimalik omale värsket kartulit kasvatada, selleks on spetsiaalne kartulipott, mis käib lahti ja võimaldab suured mugulad ära korjata ning väiksed edasi kasvama jätta.