Kuidas marjasaaki lindude eest kõige paremini kaitsta?
(14)Ristiks naelutatud roigastest ja vanadest hilpudest hernetondid ehk -hirmutised, kuidas neid kuskil on kutsuma harjutud, olid varasemal ajal meie aedade püsielanikud. Tänapäeval kipuvad aiaomanikud põõsaid pigem võrguga katma ja hernetontide asemel laiutavad lillepeenardes aiapäkapikud. Ometi tasuks kaaluda muidki mooduseid, millega linde saagist eemal hoida, ja ka unustusehõlma vajuma kippuva hernetondi võiks varjusurmast üles äratada.
Marjavõrkude ohud
Esiteks: suurematele puudele kaitsevõrgu pealepanek ja mahavõtmine on tõeline jõu ja mõistuse tuleproov, mis võtab sageli terve päeva või enamgi.
Teiseks: ükskõik kui kerge poleks kaitsevõrk, surub see ikkagi puu peenemad oksad nutsakusse ning vihma ja tugevama tuulega, kui võrk kipub lendu minema, võivad noored võrsed viga saada.
Kolmandaks: kaitsevõrk on aiaelukatele tõeline surmalõks. Sellesse võivad jalgu- ja tiibupidi kinni jääda puule maandunud linnud.
Alternatiivviisid
Peale võrkude pakutakse tänapäeval tervet hulka alternatiivseid tõrjevahendeid. Need varieeruvad tuules lärmi tegevatest kõristitest ja läikivast tilulilust röövlinnukujude ja hiiglaslike silmamustriliste pallideni. Lindude aedadest ja muudest ebasoovitavatest kohtadest eemal hoidmiseks kasutatakse isegi nende hoiatushäälitsustega helisalvestisi.
Ometi ei paku ükski nimetatud vahend täielikku kaitset ning kõrisev-läikiv tilulilu ja puude vahelt vahetpidamata kostvad linnukriisked võivad võtta endaltki tahtmise aeda minna.
Sama vahvad näevad välja vanad head hernehirmutised, kui nende tegemiseks veidi aega ja vaeva pühendada. Pealegi annab nukuehitus vahva võimaluse ka lapsi aia kaitsmisse kaasata. Aastatega võib sellest kujuneda tore traditsioon.