Marjavõrkude ohud

See, et aiapäkapikk ühtki marjamaiast rästast kirsipuudest eemale ei hirmuta, peaks kõigile selge olema. Sama selge on seegi, et puudele-põõsastele heidetud kaitsevõrk on ilmselt kõige efektiivsem viis valmivat marjasaaki ainult enesele hoida. Ometi on ka kaitsevõrgul omajagu puudusi.

Esiteks: suurematele puudele kaitsevõrgu pealepanek ja mahavõtmine on tõeline jõu ja mõistuse tuleproov, mis võtab sageli terve päeva või enamgi.

Teiseks: ükskõik kui kerge poleks kaitsevõrk, surub see ikkagi puu peenemad oksad nutsakusse ning vihma ja tugevama tuulega, kui võrk kipub lendu minema, võivad noored võrsed viga saada.

Kolmandaks: kaitsevõrk on aiaelukatele tõeline surmalõks. Sellesse võivad jalgu- ja tiibupidi kinni jääda puule maandunud linnud.

Mis veelgi hullem – kui võrk ulatub maani, võivad sellesse takerduda ja end üles puua ka täiesti ilmsüütud siilid.

Alternatiivviisid

Peale võrkude pakutakse tänapäeval tervet hulka alternatiivseid tõrjevahendeid. Need varieeruvad tuules lärmi tegevatest kõristitest ja läikivast tilulilust röövlinnukujude ja hiiglaslike silmamustriliste pallideni. Lindude aedadest ja muudest ebasoovitavatest kohtadest eemal hoidmiseks kasutatakse isegi nende hoiatushäälitsustega helisalvestisi.

Ometi ei paku ükski nimetatud vahend täielikku kaitset ning kõrisev-läikiv tilulilu ja puude vahelt vahetpidamata kostvad linnukriisked võivad võtta endaltki tahtmise aeda minna.

Üks nutikamaid ja dekoratiivsemaid lindude eemal hoidmise viise, mida olen seni kohanud, pärineb ühelt Porto linna rõdult. Rõdurinnatisele oli ühtlaste vahedega laotud plastist varesekujusid. Väljapaneku mõte on jätta mööda lendavale linnule mulje, nagu oleks see piirkond juba võetud, ja tal ei tekiks kiusatust läheduses maanduda. Kui hästi selline heidutus toimib, ei tea, aga kahtlemata nägi see vahva välja.

Sama vahvad näevad välja vanad head hernehirmutised, kui nende tegemiseks veidi aega ja vaeva pühendada. Pealegi annab nukuehitus vahva võimaluse ka lapsi aia kaitsmisse kaasata. Aastatega võib sellest kujuneda tore traditsioon.