Noor mesilaspere peab mesilas-emale munemiseks pinna ette valmistama, samuti peab kärjekannudes olema piisavalt ruumi nektari ja õietolmu paigutamiseks.

Miks on olulised kärjepõhjad ja kuidas neid hankida, selgitab mesinike nõustaja ning kaks korda aasta mesinikuks valitud pikaajalise kogemusega mesinik Maire Valtin.

***

Mesilaste haiguste leviku vältimiseks tuleks kasutada võimalikult heledaid ja uusi kärgi. Kärgede uuendamine mesitarus toimub igal aastal. Mesinikud sulatavad sügisel või sügistalvel tumedad kärjed vahaks ja vahetavad selle vahavabrikutes kärjepõhjade vastu, et kevadel oleks perede kasvades mesilastele tööd anda. Töötud mesilased, kellel tarudes pole lihtsalt midagi teha, hakkavad hauduma sülemlemisplaane.

Kui mesinikul on suuremaid vahakoguseid, saab sellest vahavabrikus kärjepõhju teha. Rein Männiste vahakoda asub Sangaste lähedal Lossikülas ja on Lõuna-Eesti üks suuremaid vahavabrikuid. Ka saarlastel on nüüd oma vahavabrik ja neid on veel mitmel pool mujalgi, kus vaha saab kärjepõhjade vastu vahetada.

Edasi lugemiseks: