Vanasti usuti, et maja ümber istutatud pihlapuud võivad tõrjuda nõidust ja naabrite pahasoovlikkust. Küllap samal põhjusel soovitavad tänapäeva “nõiad” kaasas kanda pihlaoksakest ja sageli tehakse tema puidust amulette. Usuti, et maja ümber istutatud pihlakad kaitsevad seda isegi piksetabamuse eest. Pihlakas peletas pahad vaimud majast eemale ja tema küljest võetud vitsad pidid aitama lapsed sõnakuulelikuks.

Polli aiandusuuringute keskuse noor teadlane Mailis Vinogradov soovitab pihlaka väärindamisele rohkem tähelepanu pöörata ja tutvustab toiduks sobivaid sorte. “Venemaal on pihlaka väärindamine ehk toidutaimena kasutamine äärmiselt populaarne juba vanadest aegadest saadik. Seal tegeldakse ka pideva sordiaretusega, mis võimaldab meilgi kasvatada üha suuremate viljadega ja parema maitsega pihlakaid,” räägib Vinogradov.

Tegelikult on juba olemas väga palju pihlakasorte, kelle viljad sobivad hästi söömiseks ja taimed ise on ka väga kaunid. Millised need on? Vaata pilte ja loe pihlakast edasi artiklist!